Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi: Kuran’ın meailini okuyan gençler ateizme yöneliyor

Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Prof.Dr. Cağfer Karadaş, Türkiye’de “ateistim” diyenlerin sayısının neden arttığını açıkladı. Karadaş, Kuran’ın meailini okuyan öğrencilerin ateizme yöneldiğini söyledi.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak yazarlarından Faruk Beşer, bugünkü köşe yazısında, “Meal okumak gençleri dinden mi uzaklaştırıyor?” diye sordu. Başer, bu soruya diyanet’te bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu üyelerinden Prof.Dr. Cağfer Karadaş’ın ifadeleriyle yanıt verdi.

MEALİ OKUYAN ÖĞRENCİLER ATEİZME YÖNELİYOR

Başer’in Prof. Karadağ’dan aktardığına göre, Türkiye’de “Ateistim” diyenlerin sayısı Kuran’ın meailini okuyanlar yüzünden artıyor. Karadağ’ın ifadeleri şöyle:

“Ateist ve deistlerin temel argümanları şu anda felsefi olmaktan ziyade Kur’an çevirileri üzerinden oluşmaktadır. Meal çevirisi, bağlamı tam veremiyor. Bu konuda Diyanet’in ve ilahiyatların ortak bir çalışma yapmasının çok yerinde olacağını ve rüzgârı tersine çevireceğini düşünüyorum. Din kültürü öğretmenleri Diyanet’ten ücretsiz meal isteyip öğrencilere dağıtıyorlar. Öğrenciler okumaya başlayıp anlamlandırma sorunu yaşadıklarında kafaları karışıyor ve işte bu akımlara yönelebiliyorlar. Şu anda bizim en temel sorunumuzun, âcizane bu konu olduğunu düşünüyorum.”

loading...