Dilipak’ın önerisini Fas uygulamaya koydu: Kenevir yasalaştı

12 Mart 2021 Cuma

Gerici Yeni Akit gazetesinin yazarı Abdurrahman Dilipak’ın kenevir yasallaşsın önerisi Fas’ta karşılık buldu. Fas, Hint kenevirinin tıbbi ve endüstriyel amaçlar için kullanımını yasallaştıran tasarı Bakanlar Kurulu’nda kabul edildi.

Fas basınına yansıyan haberlere göre, Başbakan Saddedin el-Osmani’nin başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısında Hint keneviri konusu etraflıca görüşüldü.Toplantıda, sağlık ve sanayi alanında kenevir kullanımına izin veren yasa tasarısının hükümet tarafından onaylandığı kaydedilen haberde, tasarıyla ilgili görüşmelerin daha önce iki kere ertelendiği bilgisine yer verildi.
Bakanlar Kurulunun onayladığı tasarının bundan sonra Meclise gönderilmesi bekleniyor.

Fas hükümetinden 25 Şubat’ta yapılan açıklamada, ülkede Hint kenevirinin meşru kullanımıyla ilgili bir yasa tasarısının incelenmeye başlandığı ifade edilmişti.

Yasa tasarısının sunum raporunda da ‘yasal kenevir ekim alanlarının geliştirilmesinin, çiftçilerin gelirini artıracağı ve onları uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı ağlarından koruyacağı’ aktarılmıştı.

Hint kenevirinin kullanımının meşrulaştırılması konusu bir süredir Fas’ta tartışmalara neden oluyor. Bazı gruplar, kenevirin diğer mahsuller gibi ekilebileceğini savunurken, bazıları ekim yapılan yerlerde kaçakçılığın artabileceği uyarısında bulunuyor.

 

“BIÇAĞI YASAKLAMIYORSUN KENEVİR NEDEN YASAK?”

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, bir yazısında Hint kenevirinin kullanımının ve ekiminin yasallaştırılması gerektiğini savunmuştu. “Hint keneviri”ni de tıpkı afyon ekimi gibi kontrollü bir şekilde yapamaz mıyız?” sorusunu dile getiren Dilipak “Madem solventi yasaklamıyorsunuz, o zaman keneviri niye yasaklıyorsunuz.. Bıçağın da kötü kullanımı tehlikelidir. Ama bıçağı yasaklamıyoruz. Hint kenevirini niye yasaklıyoruz o zaman” görüşünü dile getirdi.

Benzer Haberler