Dilipak: Acil kenevire ihtiyaç var

17 Ocak 2022 Pazartesi

Gerici Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, kenevir konusundaki politikayı eleştirerek “Türkiye’nin acil olarak kenevire ihtiyacı var” dedi.

İktidara yakınlığıyla bilinen ancak son dönemde bir köşe yazısı nedeniyle AKP’yle mahkemelik olan Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, Türkiye’nin kenevir konusundaki politikasına tepki gösterdi.

Ülkenin acil olarak kenevire ihtiyacı olduğunu ifade eden Dilipak, “Yarın kenevire ihtiyacımız, bugünkünden fazla olacak! Zaten geç kaldık, daha geç kalmayalım” dedi.

Dilipak, bugünkü ‘Kenevir tarımında iyileştirme bekleniyor’ başlıklı köşe yazısında “Soruyorum; keneviri yasaklıyorsunuz da, neden solvent, tiner, asetonu yasaklamıyorsunuz?” diye sordu. Ardından şunları yazdı:

“Batıdan gelen her tavsiyeyi emir telakki eden bilim adamları, siyasetçiler, bürokratlar, media, sivil toplum temsilcileri, bütün batıda kenevir serbest bırakılırken; bu konuda, serbest bırakma değil, doğru kullanımı için mevzuatta iyileştirmeye gitmiyorsunuz.

Dilipak’tan skandal koronavirüs açıklaması: Maskeyle sabunla olacak hadise değil, keneviri engellemeyin

‘İNSAFSIZCA YAKIYORSUNUZ’

Ele geçirilen kenevir tarlalarını insafsızca yakıyorsunuz. Neden yed-i emine, TİGEM’e, üniversitelere vermiyorsunuz bu ekimleri. Yakıyorsunuz. Yanan topraktır. Savrulan duman çevreye zarar veriyor kimin umurunda. Kenevir ekimi serbest olursa, Mafia’nın çarkına çomak sokulur. Zaten esrar bulmak isteyip de bulamayan bir Allah’ın kulu var mı bu memlekette. İlkokula kadar düştü bu iş ya hu.”

“Türkiye’nin sağlık olarak, ekonomik olarak, istihdam için acil olarak kenevire ihtiyacı var. Hava için, toprak için, hayvan için, bitkiler için, insanlar için kenevire ihtiyacımız var” görüşünü dile getiren Dilipak, özetle şu ifadeleri kullandı:

‘BU AKILLA İŞLER BU KADAR OLUYOR İŞTE’

“Çözüm için önce siyaset ve bürokrasi gölge etmesinler, eğer yardımcı olacaklarsa, sektörün önünü açsınlar. İş dünyasının, üniversitelerin bu konuya destek vermesi gerek. TÜBİTAK, TİGEM, SGK da destek vermeli. İçişlerinden başlayarak Sağlık, Gıda Tarım, Çevre, Sanayi ve Ticaret Bakanlıklarının kolaylaştırıcı olmaları gerek.
Yarın kenevire ihtiyacımız, bugünkünden fazla olacak! Zaten geç kaldık, daha geç kalmayalım. Maske zararlı ısrarla dayatıyoruz, Kenevir faydalı, yasaklıyoruz. Bu akılla işler bu kadar oluyor işte.”

Benzer Haberler