Dilek İmamoğlu: En çok o gidilmeyen gecekondu mahallerine gideceğim

20 Haziran 2019 Perşembe

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu, “Ben en çok o gidilmeyen gecekondu mahallerine gitmeyi, onlara dokunmayı istiyorum” dedi.

Seçimlere kısa bir süre kala Dilek İmamoğlu, Sözcü’den Özlem Gürses’e konuştu. İmamoğlu’nun açıklamalarından bir kısım şöyle:

Ekrem Bey hep “kent yoksulluğu”nu anlatıyor. Siz Dilek İmamoğlu olarak bu kent yoksulluğuna nasıl şahitsiniz? Sosyal demokrat değerleri nasıl yaşıyorsunuz?

Bir şehrin yoksulluğunu gidermenin en önemli etkeni istihdam yaratmak, yani onları yoksul bırakıp sonra da yardım yaparak çözülmüyor. Bu insanın içini acıtan bir şey. Gençlerin hiç bir meslek sahibi olmamaları, annelerin evden dışarıya çıkamamaları, çalışmak isteyen annelerin hem eğitimsiz hem tecrübesiz olmaları… Ben en çok o gidilmeyen gecekondu mahallerine gitmeyi, onlara dokunmayı istiyorum. Biz hep kadınları konuşuyoruz ama, belki erkeklerin de ihtiyacı var. Birlikte çözümler bulacağız.

Dünyada medeniyetin ölçüsü bir kadının gece tek başına yürüyebilmesi…

O kadar unuttuk ki bazı şeyleri… Ben hatırlıyorum, evlenmeden önce biz bunu yaşıyorduk Üsküdar’da. Sahile iniyorduk. Ama şimdi çıkamıyoruz, tedirginiz.

Seçimle birlikte bir kırılma yaşanacak siyasette… Oldukça uzun zamandır sanki birbirine düşman iki kamp gibiydi toplum. İstanbul bu siyasi kırılmanın merkezi olabilir mi? Bir barış iklimi doğabilir mi?

Ben, dünyaya barış yayılacaksa, İstanbul bunun merkezi olabilir diyorum. Çünkü sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde bir mutsuzluk var… Belki çok büyük bir hayal gibi gelebilir herkese, ama ben Ekrem’in dünyaya barışı buradan başlatacağını düşünüyorum ve inanıyorum buna.

İstanbul size ne ifade ediyor?

Ben İstanbul’u huzur ve güven şehri olarak hatırlamak istiyorum… Mutlu bir İstanbul.

Benzer Haberler