Dijital hizmet vergisi için düğmeye basıldı

10 Şubat 2020 Pazartesi

Gelir İdaresi Başkanlığı, dijital hizmet vergisi için düğmeye bastı. Peki, bu vergi kapsamında hangi ürünlerin fiyatları zamlanacak?

Uzun bir süredir dijital hizmet vergisi için çalışmalar sürüyordu. Telefon, tablet, bilgisayar, uygulama ve oyun gibi ürün ve hizmetlerin fiyatları çok normalmiş gibi üzerine bir de bu vergi eklenecekti. Bugün korkulan oldu ve yasa tasarısı meclisten geçti. Gelir İdaresi Başkanlığı da bu yeni vergi kapsamında hangi ürünlere vergi getirileceğini açıkladı.

Açıklamalara göre; bilgisayar, tablet, cep telefonu, akıllı bileklik gibi elektronik cihazlarda kullanılan programların, sinema filmi, dizi, video, resim, fotoğraf, grafik, makale, dergi, gazete gibi görüntü, ses ve metin dosyası içeriklerinin, her türlü dijital oyunların, çevrim içi oyunlarda oyuncuya belirli bir bedel karşılığında oyunla ilgili uygulama veya paketlerin (ilave oynama hakkı, ilave oyun süresi, oyun içi özelliklere, materyal ve ögelere erişim, oyun içi karakter oluşturma ya da geliştirme veya oyun içi sanal para temini gibi) dijital ortamda satışı ile benzeri diğer içerik satışlarından elde edilen hasılat da düzenleme kapsamında bulunacak.

Dijital hizmet vergisi

Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun ile 1 Mart 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girmek üzere yüzde 7,5 oranında vergi alınacak. Bu yeni vergiden sonra özellikle ulaşılması artık imkansız olan oyun fiyatlarının 50 TL ile 100 TL arasında zamlanacağını düşünüyoruz.

Bunlara ek olarak; arama motoru reklamları, banner reklamlar, dijital ortamlarda yayınlanan her türlü işitsel, görsel veya yazılı reklamlar, elektronik cihazlarda yazılımlar vasıtasıyla otomatik olarak çevrim içi iletilen reklamlar, pop-up reklamlar gibi reklam hizmetleri bu vergiye tabi tutulacak.

PlayStation 5 çıkış tarihi ve fiyatı!

Gazete veya dergilerin internet sitelerinde veya yalnızca dijital ortamda yayıncılık yapan kuruluşların sitelerinde yayınlanan reklamlardan elde edilen hasılat da bu kapsamda değerlendirilecek.

Benzer Haberler