‘Devrimci rahip’ Ernesto Cardenal hayatını kaybetti

3 Mart 2020 Salı

‘Devrimci rahip’ Ernesto Cardenal hayatını kaybetti

Nikaragua’daki devrimci Sandinistaların kurduğu hükümette bakanlık yaparak dünya çapında ses getiren Katolik rahip ve şair Ernesto Cardenal, 95 yaşında hayatını kaybetti.

95 yaşındaki devrimci şair ve Katolik rahibi Ernesto Cardenal, Pazar günü Orta Amerika ülkesi Nikaragua’nın başkenti Managua’da hayatını kaybetti.

Ülkesi Nikaragua’nın yanı sıra bütün Latin Amerika’da büyük üne sahip olan Cardenal, zengin bir ailenin çocuğu olmasına karşın, Nikaragua Devrimi’nin ve Marksizmle Hıristiyanlığın sentezlendiği Kurtuluş Teolojisi’nin sembol isimlerinden biri olmuştu.

Siyah şapkasıyla özdeşleşen Cardenal, Diktatör Anastasio Somoza Debayle’yi 1979’da deviren Sandinistaların kurduğu hükümetteki ilk Kültür Bakanı’ydı.

Papa 2. Jean Paul, 1983’te Nikaragua’yı ziyaret etmeden önce Cardenal’la birlikte devrimi destekleyen 4 diğer rahibin siyasi görevlerinden vazgeçmelerini kamuoyu önünde talep etmişti. Sandinista yönetiminin bu talebi reddetmesine karşın, aylar süren polemiklerden sonra Papa başkent Managua’ya gitmişti. 2. Jean Paul’un kendisinin yüzüğünü öpmek için eğilen Cardenal’e doğru parmağını sallayarak “Kiliseyle olan pozisyonunu düzeltmelisin” dediği anların görüntüleri dünya çapında ses getirmişti.

Cardenal, bu olayın ardından 1984’te verdiği bir röportajda, “İsa beni Marx’a götürdü. Papa’nın Marksizm’i anladığını düşünmüyorum” ifadelerini kullanmıştı. Aynı yıl Cardenal’in yetkisi Vatikan tarafından askıya alınmıştı. Arjantinli Papa Francis, geçen sene Cardenal’e yetkisini iade etmişti.

Gençliğinde aşk ve özlem konularını işleyen Cardenal, 1980’lerden ölene kadar evrim konusuna şiirlerinde sıklıkla yer vermeye başladı.

Cardenal, 1987’de kültür bakanlığı başka bakanlığa bağlanana kadar görevini sürdürdü. 1990‘larda Sandinistalarla arasına mesafe koydu. Son yıllarda ise Sandinistalara karşı doğrudan eleştiride bulunarak, kendisinin hala devrimci olduğunu ancak onların devrimci çizgiden saptığını savundu.

Benzer Haberler