Devre mülk dolandırıcılığı iddiasına 11 tutuklama. Yaprak Dökümü’nün yıldızı Yusuf Atala da aralarında

Yayın tarihi: 15 Haziran 2024 Cumartesi 11:48 am - Güncelleme: 15 Haziran 2024 Cumartesi 12:02 pm

Yalova merkezli Adana, Aydın, İstanbul ve Kütahya illerinde eş zamanlı düzenlenen devre mülk dolandırıcılığı operasyonunda gözaltına alınan 29 zanlından 11’i tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tutuklananlar arasında Yaprak Dökümü dizisindeki ‘Ahmet’ rolüyle hatırlanan oyuncu Yusuf Atala da yer aldı.

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı, kendilerine yüzlerce kişiden gelen şikayetler üzerine harekete geçti. Binlerce mağdurun olduğu öğrenilen olayla ilgili İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde 2 yıl boyunca gizli soruşturma yürüttü.

‘BEDAVA TATİL KAZANDINIZ’ DİYE KANDIRDILAR

Soruşturma çerçevesinde şüphelilerin mağdurları internet, telefon, SMS gibi yollarla “bedava tatil kazandınız” diyerek Termal ilçesindeki bir otelde ağırladıkları belirlendi. Ücretsiz tatil için gittikleri otelde toplantılara zorunlu olarak katılan mağdurlara burada devre mülk hissesi satıldığı tespit edildi. Satışların yapıldığı salonda sahte alıcı ailelerin yerleştirildiği ve mağdurlara da satış için psikolojik baskı yapıldığı ileri sürüldü. Satış masalarında ise mağdurların yaşam, görüş ve giyim tarzlarına uygun personeller belirlenerek ikna edildiği ileri sürüldü.

Mağdurların hukuki yoldan kendilerine sıkıntı oluşturmaması için 21 farklı şirket kurulduğu ileri sürülen zanlılar, hisse satışı yapan firmanın dosyalarını başka bir firmaya devrettiği, bu devirler sayesinde de zanlıların kendilerine ulaşılmasının engellendiği öğrenildi. Devre mülk haklarını kullanamayan vatandaşların, bir üst kategori olarak lanse edilen “Kırmızı Dönem Satışı” adı altında ikna edilerek bir kez daha dolandırıldıkları da iddialar arasında yer aldı.

11 KİŞİ TUTUKLANDI

Operasyonda aralarında firmaların üst düzey yöneticilerinin de olduğu toplam 29 kişi gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerin tamamlanan zanlılar adliye sevk edildi. 29 zanlında 11’i tutuklanarak cezaevine gönderildi. Diğer zanlılar ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklananlar arasında suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçlarından ana firmanın yönetim kurulu başkanı O.K., ünlü sinema oyuncusu Yusuf Atala da yer aldı. Ünlü oyuncunun pazarlama şirketinin başında olduğu iddialar arasında. Hakim karşısına çıkan zanlılardan yine suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçlarından Ç.K, D.K, K.K, K.O, M.C., suç örgütüne üye olma suçundan da M.G.K., M.Ç, N.T.B. ve A.S. çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yaprak Dökümü’nün yıldızı da gözaltında: Ücretsiz tatil vaadiyle 50 milyon liralık vurgun

Kaynak: TELE1