Devlet Tiyatroları’nın eserleri dijital ortama taşınıyor

5 Ocak 2021 Salı

Devlet Tiyatroları’nın eserleri dijital ortama taşınıyor

Devlet Tiyatroları’nın yeni projesi olan ‘Okuma Gösterimleri’ altı klasik oyun YouTube üzerinden izleyiciler ile buluşuyor.

Pandemi sürecinde tiyatrolardan uzak kalan sanatseverler için Devlet Tiyatroları’nın eserleri dijital ortamdan izleyici ile buluşturulacak. ‘Okuma Gösterimleri’ projesini hayata geçiren Devlet Tiyatroları’nın altı eseri dijital ortama taşınacak.

Dünyayı etkisi altına alan salgın sürecinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘YouTube’ kanalı üzerinden her hafta bir oyun paylaşacak. İlk oyunu bugün yayımlanan ve 6 hafta sürecek olan paylaşımlarda tiyatroseverler, okuma tiyatrosundan farklı olarak yapılan canlandırmaları da izleme imkânı bulacak. Seyircilere, sanatçıların projeksiyon yardımıyla perdeye yansıtılan metni okurken karakterlere nasıl hayat verdikleri gösterilecek.

İLK ESER ‘KADIN VE KEDİ’ YAYINDA

Kültür ve Turizm Bakanlığı, YouTube kanalı üzerinden bugün ilk eseri, Behçet Necatigil’in kaleme aldığı ‘Kadın ve Kedi’ adlı oyunu yayımlandı. Her salı bir oyunun yükleneceği kanalda tiyatroseverler önümüzdeki hafta da Bilge Karasu’nun ‘Sevilmek’ adlı eserini izleyebilecek.

Sonrasında sırasıyla şu oyunlar yayımlanacak; Oktay Rifat’ın ‘Yağmur Sıkıntısı’, Vüs’at O. Bener’in ‘Ihlamur Ağacı’ ve Behiç Ak’ın ‘Fay Hattı’ ile Özen Yula’nın ‘Ay Tedirginliği’ adlı oyunları halka paylaşılacak.

Benzer Haberler