Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Bozkurt Kuruç hayatını kaybetti

16 Ocak 2022 Pazar

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Bozkurt Kuruç hayatını kaybetti

Duayen tiyatro sanatçısı, tiyatronun gelişmesinde büyük katkıları bulunan eski Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Prof. Dr. Bozkurt Kuruç,  hayatını kaybetti.

Türkiye’de tiyatronun önemli yapıtaşlarından biri olan usta tiyatrocu Bozkurt Kuruç, 86 yaşında hayata gözlerini yumdu. İzmir’de gece saatlerinde hayatını kaybettiği öğrenilen Kuruç sevenlerini yasa boğdu.

Kuruç, Devlet Tiyatroları Edebi Kurul Başkanlığı görevini yürütüyordu.

BOZKURT KURUÇ KİMDİR?

1935 yılında Ankara’da doğan Bozkurt Kuruç, 1960 yılında Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümünden mezun oldu.

Devlet Konservatuvarında Mahir Canova, Cüneyt Gökçer, Salih Canar, Nusret Şenbay, Nurettin Sevin gibi ustalardan ders alan Kuruç, mezuniyetinin ardından Ankara Devlet Tiyatrolarında oyuncu olarak görev aldı.

Kuruç, 1962-1965 yılları arasında İngiltere’de rejisörlük eğitimi aldı. Usta sanatçı, Devlet Tiyatrolarında 100’den fazla oyunda oyuncu ve yönetmen olarak görev yaptı.

Hacettepe Üniversitesine bağlanan Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde öğretim üyeliğine getirilen Kuruç, burada 1987 yılında doçent, 1988’de profesör oldu.

Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü yapan Kuruç, 1999’da ABD’de Nazım Hikmet’in “Kuvayi Milliye” adlı eserini İngilizce olarak ABD’li oyuncularla sahneledi.

1987’de İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürlüğüne, 1988 yılında da Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğüne atanmasının ardından 1989’da Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne atanan sanatçı, 1998’e kadar bu görevi yürüttü.

1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanını alan sanatçı, 2003 yılına kadar Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarında Profesör unvanıyla Tiyatro Ana Sanat Dalı öğretim üyeliğinde bulundu.

Kuruç, tiyatro dışında “Kurtlar Vadisi Pusu” başta olmak üzere bazı dizi filmlerde de rol aldı.

Spor camiasının acı günü! Alparslan Acar hayatını kaybetti

Gazeteci Hüseyin Narlı hayatını kaybetti

Benzer Haberler