Depremler ne kadar sürecek? Deprem uzmanından vatandaşlara önemli uyarı….

23 Ocak 2020 Perşembe

Depremler ne kadar sürecek? Deprem uzmanından vatandaşlara önemli uyarı….

Manisa, Akhisar’da meydana gelen 5,4 büyüklüğünde depremin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz’den vatandaşlara uyarı geldi. Tüysüz, “Depremler uzun sürebilir. Birkaç gün veya hafta daha devam edebilir” dedi.

Art arda gelen depremlerin ardından canlı yayın programına katılan İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, önemli açıklamalarda bulundu.Depremin üretildiği fay hattı hakkında bilgi veren Tüysüz, şu ifadeleri kullandı: “Batı Anadolu bölgesi, bütünüyle bir deprem bölgesi. Şimdi olan deprem 5,1 büyüklüğünde bir deprem.

Depremin Merkezüssü Musalar köyünden görüntüler

6 ŞİDDETİNDE DEPREM ÜRETEBİLİR

Akhisar’da olan bir deprem. Burada kuzey-güney uzanımlı bir fay var. Bu fayın uzunluğu da 30 kim civarında. Bu fayın faaliyete geçmiş olasılığı var. Şu anda depremi oluşturan fayın odak çözümü bizim için çok önemli. Bu henüz yayınlamış değil. 5,5 veya 6 şiddetinde deprem üretebilecek bir faydır bu.

“Bölgede daha büyük depremin meydana gelme olasılığının olmadığını vurgulayan Tüysüz, “Daha fazla büyük bir deprem beklentisi yok. Daha küçük depremler olabilir. Eğer bu depremde hasar alan binalar varsa dikkat edilerek girilmeli çünkü küçük çapta da olsa yeni depremler olabilir” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler