Deprem bölgesindeki kontrolsüz inşaatın bedeli: 50 yıl içerisinde kanser patlayacak

Yayın tarihi: 7 Nisan 2023 Cuma 3:45 pm - Güncelleme: 7 Nisan 2023 Cuma 3:45 pm

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer, Hatay’da herhangi bir koruma olmadan moloz taşınmasıyla ilgili uyarıda bulundu. Ezer, “50 yıl içerisinde burada kanser patlayacak. Bir kanser fırtınası esiyor ve buna aldırış eden yok.” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde kontrolsüz enkaz kaldırma ve yeniden inşa çalışmaları tepkilere rağmen devam ediyor. Uzmanlar, bölgede kansere neden olan asbest tehlikesine dikkat çekerken iktidarın ısrarı sürüyor. Öte yandan, yaşam alanlarındaki zehirli kimyasallara tepki gösteren deprem zedelere de müdahale ediliyor.

Hatay Ortak Meselemiz (HOME) çağrısıyla Antakya’da “Kültürel Mirasımız Koruyoruz” insan zinciri alanında konuşan LÖSEV Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer, kanser tehlikesine dikkat çekti.

“DEPREM BÖLGELERİNDE KANSER FIRTINASI ESİYOR”

Ezer, şunları söyledi:

“Antakya Antakyalılarındır, bunu kimse göz ardı etmesin ve başka plan ve programlar, projeler üzerinde ilerlenmesin. Biz 1936’da verdiğimiz kurtuluş mücadelesini bugün de veririz. Üzülerek gördüm ki burada lösemili çocuklarımız da var. Bütün kamyonları çekebilirsiniz üstleri moloz dolu ve onlar bizim tarihimiz, hayatımız. O molozların üstünü bir kapama, branda ile örtme zahmetine bile katlanmıyorlar. Bütün iş makineleri tozları kaldırarak çalışıyorlar ve döküm yerleri dere yatakları ve Asi’nin bütün kollarının içine dökülüyor molozlar. Bu demektir ki bir ay öncesinden başlayarak önümüzdeki 50 yıl içerisinde burada kanser patlayacak. Bir kanser fırtınası esiyor ve buna aldırış eden yok. Bütün yer altı sularına iniyor bu asbest.

Asbest tehlikesine tepki gösteren depremzedelere jandarmadan yaka paça müdahale