Deprem beklenen İstanbul’da binalar alarm veriyor! Küçükçekmece 162 dairelik sitenin kolonları çatladı

Yayın tarihi: 12 Haziran 2024 Çarşamba 4:44 pm - Güncelleme: 12 Haziran 2024 Çarşamba 4:44 pm

Büyük İstanbul depremi öncesi İstanbul’daki yapı stoku alarm veriyor. Küçükçekmece’de, kolonlarında çatlama olan site için belediye ekipleri karot örneği aldı.

 

Küçükçekmece İnönü Mahallesinde bulunan 5 bloklu bir sitede bulunan 9 katlı binaların kolon ve balkonlarındaki çatlamalar İstanbul’un depreme hazırlıksız olduğu gerçeğini bir kez daha gün yüzüne çıkarttı.

Çatlakların oluştuğu, içinde 162 daire bulunan sitede oturanlar tedirgin. Alınan karot örneğinin sonucuna göre binanın yıkılıp yıkılmayacağına karar verilecek.

Yaklaşık 8 yıldır binayı kentsel dönüşüme sokmaya çalıştıklarını anlatan sitenin Kentsel Dönüşüm Komisyonu Başkanı Resul Sayın, “Doğuş Sitesi olarak kentsel dönüşüm komisyonu kurduk, 8 yıldır mücadele veriyoruz. Bu binaların durumu gerçekten çok kötü. Burada bize oran verilmediği için arkadaşlardan herkesten imza almaya çalıştık. Yaklaşık 1.5 yıldır buradaki kat maliklerin hepsi, binaların kentsel dönüşüme girip yıkılmasına razıdır. Müteahhit firmalarla görüşüyoruz ama bize verilen metrekare emsalinin düşük olmasından dolayı, 37 metrekare veriliyor, buna da müteahhitler girmiyor. Bu yüzden buranın yapımı kilitleniyor. Şuanda belediye ile görüşmeler sürüyor. 162 hak sahibinin tam anlamıyla hakkını alması için tamamını kentsel dönüşüme sokmaya çalışıyoruz. Bugün belediyeden sağ olsunlar geldiler. Karot alınıyor ve boşaltılacak fakat belediyeden bizim ricamız, buraya metrekare verilmesi” diye konuştu.

Son depremde iki tane blokta oturma olduğunu ve taşındığını anlatan daire sahibi bulunan İbrahim Altınok, “Binaların durumu çok kötü, kentsel dönüşüm çalışmalarımız 2-3 senedir devam ediyor. göründüğü gibi, denecek bir şey yok, çok kötü. A1 ve A2 Bloklar şuan göçmüş durumda. Geçen depremde binalarda bir oturma oldu, bir hareketlilik oldu. O depremden sonra buradan taşınarak ayrıldım. Burada ev sahibi olarak oturanlar çok az, olduğu gibi kiracı. Binaların yapımı 1987-88 yıllarında başlandı” diye konuştu.

Kaynak: TELE1