Deniz Yavuzyılmaz: Teleferiğin yıllık bakımı mart ayında yapılmış

Yayın tarihi: 13 Nisan 2024 Cumartesi 12:58 pm - Güncelleme: 13 Nisan 2024 Cumartesi 12:58 pm

Haber: Ceren Ural

Antalya’da yaşanan ve 1 kişinin hayatını kaybetmesi, 10 kişinin de yaralanmasına yol açan teleferik kazasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Kazanın ardından Antalya’ya giden CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, son gelişmeleri aktardı. Yavuzyılmaz ayrıca tesiste yapılan son bakım çalışmalarıyla ilgili ayrıntıları da aktardı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, Antalya’da yaşanan teleferik faciasıyla ilgili son gelişmeleri TELE1 canlı yayınında aktardı.

Teleferik tesisinin yıllık bakımının 2017 yılında yapıldığını belirten Yavuzyılmaz, “akım yapan şirket tarafından onay verilmek suretiyle bakım tamamlanmış. Bunların ardından bu olay neden yaşandı, incelemeler, değerlendirmeler ve soruşturmalar yapılacaktır” dedi.

CHP HEYETİ KAZA BÖLGESİNDE

Yavuzyılmaz, kazanın ardından CHP’nin; Grup Başkanvekili, genel başkan yardımcısı ve 10 milletvekilinden oluşan heyetle, facianın yaşandığı yerde çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Yavuzyılmaz şunları söyledi:

-Dün gece saatlerinden itibaren hem grup başkanvekilimiz ile genel başkan yardımcımız hem de 10 milletvekili olarak bölgeye ulaştık. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin itfaiye ekiplerimiz ve valiliğimizin tahsis ettiği arama-kurtarma ekipleriyle birlikte koordineli bir şekilde vatandaşlarımızı kurtarma çalışmaları devam ediyor.

-Olayın neden ve nasıl olduğu konusuyla ilgili hepimizin incelemeleri sürüyor. Burada bulunan bu teleferik sistemi 2017 yılında faaliyete geçirildi. Daha sonra burayı faaliyete geçiren şirket tarafından bakımları yapılmış. Bu yıllar boyu aynı şirket tarafından yapılmaya devam edilmiş. Mart ayında bir yıllık bakım yapılmış. Değişmesi gereken bazı malzemeler değiştirilmiş. Bakım yapan şirket tarafından onay verilmek suretiyle bakım tamamlanmış. Bunların ardından bu olay neden yaşandı, incelemeler, değerlendirmeler ve soruşturmalar yapılacaktır.

-Teleferik konusu, profesyonel bir konu. Bakımlarının yapılması, işletmesinin yapılması yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Teleferik ve Asansör Daire Başkanlığı tarafından oluşturulan mevzuat ve yetkiler çerçevesinde denetleniyor. Aynı zamanda bakım yapacak şirketlerin de akreditasyonunun yine denetlendiği bir süreç oluşturuyor. Dolayısıyla bunları inceleyeceğiz.

-Şu anda odaklandığımız konu, vatandaşlarımızın hızlı ve sağlıklı bir şekilde kurtarılmasını sağlamak.

Antalya, teleferik, teleferik kazası, Deniz Yavuzyılmaz

Kaynak: TELE1