Demirtaş’tan muhalefet liderlerine mektup

4 Şubat 2021 Perşembe

Demirtaş’tan muhalefet liderlerine mektup

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, muhalefet partilerinin genel başkanlarına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kendisiyle ilgili aldığı karara ilişkin bir mektup gönderdi. Demirtaş mektubunda muhalefete ‘barış ve huzur için birlikte mücadele’ çağrısı yaptı.

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AİHM Büyük Daire’nin kararının uygulanması için 7 siyasi partinin genel başkanına mektup gönderdi. HDP Genel Merkezi’ne yollanan söz konusu mektup, HDP’li vekil Mehmet Rüştü Tiryaki tarafından partilere ulaştırıldı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, söz konusu genel başkanlar arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş ile Sol Parti Genel Başkanlık Kurulu yer alıyor.

“SEÇİMLER MÜDAHALE ALTINDA GERÇEKLEŞTİ”

Mektupta Demirtaş, mahkemelerin iktidarın talimatıyla çalışan kurumlarına dönüştüğüne dikkat çektiği, 16 Nisan 2017 referandumu ve 24 Haziran 2018 seçimlerin de yargı eliyle siyasete müdahale altında gerçekleştiğine atıfta bulundu. Demirtaş mektubunda AİHM kararı ve AYM kararının ardından bu seçimlerinde tartışmalı hale geldiğini vurguladı.

“İKTİDARIN MUHALEFETİ BÖLME HEDEFİ…”

Mektubunda Kobani iddianamesiyle hem kendisinin hem de HDP’nin kriminalize edildiğini vurgulayan Demirtaş, bunun muhalefet partilerini bölmeyi hedeflediğini belirtti. Demirtaş mektubunda 6-8 Ekim Kobani eylemlerinde HDP’lilerin de yaşamını yitirdiğini belirterek, konuyla ilgili araştırılma önergelerinin AKP tarafından reddedildiğini hatırlattı.

HDP’ye yönelik baskılarda muhalefetin tutumuna ilişkin de teşekkürlerini ilettiği mektupta Demirtaş, ülkenin barış ve huzuru için birlikte mücadele çağrısı yaptı.

 

Benzer Haberler