Demirtaş’tan Ayhan Bilgen tepkisi: Cevap vermeyi gerekli görmüyorum

25 Aralık 2021 Cumartesi

Demirtaş’tan Ayhan Bilgen tepkisi: Cevap vermeyi gerekli görmüyorum

FIRAT YEŞİLÇINAR-TELE 1 ÖZEL

Edirne Cezaevi’nde tutulan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş avukatları aracılığıyla sorularımızı yanıtladı. Demirtaş, Eski Kars Belediyesi Başkanı Ayhan Bilgen’ın istifası ile ilgili sorduğumuz soruya kısa bir yanıt vermekle yetindi.

FIRAT YEŞİLÇINAR-TELE 1 ÖZEL

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş sık sık sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla gündeme geliyor. En son geçtiğimiz günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı miting çağrısıyla gündeme gelen Demirtaş, sol ittifaka ilişkin de bir dizi somut önerilerde bulundu.

Demirtaş’a, HDP’nin kapatılmasını, Osman Kavala ile birlikte tahliye için isminin geçmesini, olası Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olup olmayacağını sorduk. Eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in geçtiğimiz günlerde HDP’den istifa etmesine ilişkin ise kısa yanıt vermesi dikkat çekti.

*HDP’nin kapatılması durumunda nasıl bir yol izleyeceksiniz?

HDP’nin kapatılması tam bir hukuksuzluk olur. Öyle bir kararın kesinlikle siyasi nedenlerle alındığı algısı kamuoyunda yer eder. Umarım öyle bir karar alınmaz. 

Bu, Türkiye’nin demokratikleşme sürecini de olumsuz etkiler ve siyasete olan inancı sarsar. Ancak eşbaşkanlarımızın da sürekli belirttikleri gibi, siyasi yürüyüşümüz her durumda, yeni yol ve yöntemlerle sürer. HDP seçmenleri demokratik siyasetten vazgeçmeyecek ve kendi alternatifini üretecektir.

*Kavala’nın tahliye olma ihtimali yeniden gündeme geldi. Sizin tahliyeniz söz konusu olur mu? 

Tahliye veya tutukluluğumuza hakimler değil Saray şürekası karar veriyor. Dolayısıyla biz kimseden tahliye talep etmiyoruz. Çünkü AİHM kararına göre de biz siyasi rehineyiz ve siyasi amaçlarla cezaevinde tutuluyoruz. Cezaevinden, tüm gücümüzle mücadelemizi sürdürüyoruz.

*Olası bir Cumhurbaşkanlığı seçim öncesi tahliye olursanız aday olacak mısınız?

Partimiz bana hangi görevi verirse hazır olduğumu daha önce de belirtmiştim. Ancak adaylık gerçekleşir mi gerçekleşmez mi, buna günü geldiğinde HDP yönetimi karar verecektir. Seçim sürecine girilmeden isim veya adaylık yöntemlerini netleştirmek mümkün de değil gerekli de değil diye düşünüyorum. 

*Ayhan Bilgen geçtiğimiz günlerde istifa etti. HDP’ye dair eleştirileri oldu. Bilgen’in çıkışı ve istifasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Cevap vermek bana düşmez, gerekli de görmüyorum.

*Son ekonomik gelişmeleri tek kelime ile özetleyin desem ne dersiniz? 

Dolandırıcılık. 

Benzer Haberler