Demirtaş ve Yüksekdağ ‘iftira’ davasında beraat etti! - Tele1
Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Demirtaş ve Yüksekdağ ‘iftira’ davasında beraat etti!

HDP eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Kayseri İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular’a ‘iftira attığı’ gerekçesiyle yargılandığı davada beraat etti.

Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, 9 Mayıs 2015’te Kayseri’deki HDP il binasına yönelik saldırı sonrasında Kayseri İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular’a ‘iftira attığı’ gerekçesiyle yargılanıyordu.

Demirtaş ve Yüksekdağ, saldırıya kayıtsız kaldığını ve azmettirici olduğunu iddia ettiği Kulular hakkında suç duyurusunda bulunmuş; soruşturmada Kulular hakkında takipsizlik kararı verilmişti. Bunun üzerine ikili hakkında, Kulular’a yönelik ‘iftira’ suçunu işlediği gerekçesiyle dava açılmıştı.

Kayseri 12’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında, Edirne Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş’ın, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile duruşmaya katılmak istemediğini, mahkemede ifade vermek istediğini belirten dilekçesi mahkemeye sunuldu. Kocaeli Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan Yüksekdağ ise başka bir duruşması olduğu için duruşmaya katılmadı.

Avukatları, müvekkillerinin mahkeme salonunda ifade verme talebini yineleyerek beraatini istedi.
Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme Demirtaş ve Yüksekdağ’ın ayrı ayrı beraatine karar verdi.

Advertisement