Demirtaş: Herkes emin olsun ki kapanan HDP olmaz

9 Mart 2021 Salı

Demirtaş: Herkes emin olsun ki kapanan HDP olmaz

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, parti kapatma tartışmalarıyla ilgili, “Herkes şundan emin olsun ki kapanan HDP olmaz” dedi.

BBC Türkçe’den Mahmut Hamsici’nin sorularını yanıtlayan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘demokrasi ittifakı’ önerisiyle ilgili, “Sürecin giderek bu noktaya evrildiğini düşünüyorum” dedi.

“ÇÖZÜM SÜRECİNDE GİZLİ, TARTIŞMALI SPEKÜLATİF HİÇBİR VAAT YOK”

Demirtaş, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, geçtiğimiz günlerde iktidara seslenerek, “Çözüm sürecinde bize vaat ettiklerinizi yeri ve zamanı geldiğinde mutlaka açıklayacağız. Bize vaat edilenleri açıklamazsak namerdiz” sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Benim bildiğim gizli, tartışmalı, spekülatif hiçbir vaat yoktur. Vaat edilen ve edilmeyen her şey kamuoyunun bilgisi dahilindedir. Asıl sorun, AKP’nin kamuoyuna açık vaatte bulunmaması ve adım atmamış olmasıdır. Çözüm süreci ne suça ne de suçlamaya konu olmayacak kadar ciddi, ahlaki ve meşrudur. Sayın Eş Başkanımız da eminim ki gizli bir şantaj unsurundan söz etmiyor. AKP’nin çözüm sürecini sahiplenmeyen, kriminal hale getiren tutumunu eleştiriyor ve bunu teşhir etmekten söz ediyor. Ama gerçekten kast ettiği şeyi, elbette kendisi izah edecektir.”

Demirtaş, sürecin tümüyle yasal zeminde gerçekleştiğini belirterek, “Çözüm süreci tümüyle yasal ve ahlaki zeminde ilerlemiştir. Yöntemi eleştirilebilir ancak meşruiyeti, yasallığı ve ahlakiliği tartışma konusu bile yapılamaz. Çünkü biz, tümüyle iyi niyetle yaklaştık. Ölümleri durdurduk ve sorunun çözümünü çatışma zemini dışına taşımaya gayret ettik” dedi.

Demirtaş: Bizi ancak kadınların mücadelesi düzeltebilir

YENİ PARTİ İDDİALARI: ‘GÜNDEMİMDE DEĞİL”

Demirtaş, son dönemde medyada, yeni bir Kürt partisi kurulabileceğine dair iddialarla ilgili, “Parti kurmak usul ve esasları yasalarda belirtilmiştir. İsteyen herkes, bu çerçevede dilekçesini hazırlayıp partisini kurabilir. Biz HDP’liyiz ve HDP’yi büyütmeye gayret ediyoruz. Diğer tartışmalar benim gündemimde değil” diye konuştu.

“SÜREÇ DEMOKRASİ İTTİFAKINA EVRİLİYOR”

Demirtaş, Cumhur İttifakı’nın muhalefeti sık sık HDP’ye yaklaşım üzerinden eleştirmesi ve muhalefetin tavrıyla ilgili konuşurken, “Ortak nokta, demokrasinin ilkeleridir. Buluşma da ancak bu ilkelerde olabilir. Gördüğüm kadarıyla HDP zaten bundan kaçmıyor. Hatta demokrasi ittifakını en çok HDP öneriyor. Tüm partiler ortak ilkeleri belirlerse bunun etrafında birleşebilirler. Sürecin, giderek bu noktaya evrildiğini düşünüyorum” dedi.

“ÇÖKMÜŞ YARGI SIRA BİZE GELİNCE Mİ ‘BAĞIMSIZ’ OLUYOR?”

Demirtaş, Akşener’in “Selahattin Demirtaş’ın terörle iç içe olduğu bir gerçek. Bunu kendisi de reddetmiyor zaten” açıklamasını değerlendirirken, şu ifadeleri kullandı: “Sayın Akşener’e doğrudan cevap vermem yakışık almaz. Her ne kadar haksız yere hapisteysem ve kendisi iktidarın diliyle konuşup beni suçlamış olsa da hapisten kendisine cevap vermeyeceğim. Sadece, tüm muhalefete şunu hatırlatmak isterim; yargının, adalet kurumunun tümden çöktüğünü haklı olarak sürekli vurguluyorlar. Peki, çökmüş olan bu yargı sıra bize gelince mi, ‘bağımsız Türk yargısı’ oluveriyor? Yargının en çok bize adaletsizlik yaptığını görmüyorlar mı ki, bu adaletsizliklere onay verecek bir dil kullanıyorlar?

Bugüne kadar hakkımda kesinleşmiş iki mahkeme kararı var: Anayasa Mahkemesi kararı ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı. Her iki karara göre de bana yönelik ağır hak ihlalleri yapılmıştır. Bu kararları görmeyip iktidarın diline teslim olmak, iktidara muhalif pozisyonda olmakla da demokrat olmakla da bağdaşmaz.”

“İYİ PARTİLİ BAZI IRKÇI SİYASETÇİLER…”

Demirtaş, HDP ve İYİ Parti arasındaki ilişkinin nasıl olması gerektiğiyle ilgili soruya ise şu yanıtı verdi: “HDP ve İYİ Parti, birbirlerinin görüşlerini ve siyasetini kabul etmek zorunda değildirler. Demokratik teamüller çerçevesinde eleştirel bir diyalog ve ilişki kurulması gerektiğine inanıyorum. Fakat İYİ Partili bazı ırkçı siyasetçilerin faşizan söylemleri, her türlü diyalog ve çözüm zeminini maalesef tahrip ediyor. HDP’ye hakaret etmek, ayar vermeye kalkmak başka bir partinin temsilcilerinin haddi değildir, buna güçleri de yetmez. İsim vermeye gerek görmüyorum ama belli birkaç kişinin bana ve partimize karşı kullandıkları dilin Cumhur İttifakı’nın ötekileştirici, zehirli dilinden farkı yok.”

Avrupalı parlamenterlerden Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması için önerge

“TÜRKİYE’DE SİYASİ LİDERLERİN GÖRÜŞMESİ MUCİZE GİBİ KARŞILANIYOR”

Demirtaş, Akşener ile yaptığı kahvaltı açıklamasının benzerini, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil diğer liderlerle de yapıp yapmayacağına dair ise şöyle konuştu: “Fikirlerimi paylaşmak, ülkenin sorunlarının çözümüne dair düşüncelerimi sunmak ve onları da dinlemek için tüm siyasi liderlerle ön koşulsuz görüşürüm elbette. Ben siyasette diyalogdan ve konuşmadan yanayım. Konuşmak eşittir ittifak değildir. Önce birbirini dinlemek, anlamak rakip olunacaksa da mücadele edilecekse de iyice anladıktan sonra bunları yapmak daha doğrudur.

Türkiye’de, siyasetçilerin görüşmesi olağan üstü bir şeymiş gibi kabul ediliyor. Buna yol açan da maalesef ki Erdoğan’ın üsttenci tavrıdır. ABD Başkanı ile Kuzey Kore Devlet Başkanı bile görüşüyor ama Türkiye’de siyasi liderlerin görüşmesi mucize gibi karşılanıyor. Oysa bu yanlış algıyı kırmak ve diyaloğu normalleştirmek gerekir.”

“KAPANAN HDP OLMAZ”

Demirtaş, son olarak HDP’nin kapatılmasına dair tartışmalarla ilgili ise “Son derece yanlış ve faydasız olarak görüyorum” yorumunu yaptı. Demirtaş, “Oy artırmak ya da seçim kazanmak amacıyla bir partinin bir başka partiyi kapattırmaya çalışması acizliktir, utançtır. İsteyen deneyebilir ama herkes şundan emin olsun ki kapanan HDP olmaz. Biz yine de bunun olmasını istemiyoruz. Umarım parti kapatma tartışmaları bir daha gündeme gelmemek kapanır. Çünkü bu tartışmanın kendisi bile toplumsal dokuya büyük bir zarar veriyor” diye konuştu.

Benzer Haberler