Demirtaş hakim karşısında: Bizi içeride tutmak darbe suçudur

3 Şubat 2021 Çarşamba

Demirtaş hakim karşısında: Bizi içeride tutmak darbe suçudur

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında ‘Başbakana hakaret’ suçlamasıyla açılan dava ve Çağlayan Adliyesi’nde görülen davası 26 Mayıs’a ertelendi. Demirtaş savunmasında hakkındaki AİHM kararını uygulamayan hakim ve savcıların ağır bir suç işlediğini söyledi. Demirtaş, “Bizi içeride tutma daha büyük bir suça tekabül ediyor. Bu bir darbe suçudur” dedi.

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş bugün Çağlayan’daki İstanbul 47. Asliye Ceza Mahkemesi’nde eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hakaret iddiasıyla hakim karşısında. Demirtaş, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada Demirtaş savunma yaptı. Pandemi gerekçesiyle hukuki destek alamadığını belirten Demirtaş, “Mart ayından bu yana avukatlarımla açık görüş yapamadım. Pandemi nedeniyle SEGBİS’le avukat bulundurma hakkım elimden alınmış durumda. Bunun tutanağa geçmesini istiyorum. Yine avukatlarımla görüşmede dosya alıverişinde bulunma imkanım da elimden alınmış durumda. Avukatlarımın dava dosyasına dair bana kapalı görüş esnasında verdikleri dosya 4 gün sonra bana ulaştırıldı. Bu da savunma hakkımın ihlali anlamına geliyor. Benim her hangi bir sevkim olağanüstü koşullarda gerçekleşiyor. Var olan koşullardan dolayı bende ısrar etmek istemiyorum ama bunların da tutanağa geçmesini isterim” dedi.

“YASALAR UYGULANMAYACAK TALİMATI”

İki iddianamede söz edilen iki konuşmasını da Diyarbakır’da yaptığını hatırlatan Demirtaş, “Diyarbakır’da yaptığım iki konuşma nedeniyle İstanbul’da yargılanıyorum. Neden Diyarbakır’daki bir şey İstanbul’da oluyor? Velev ki ben bu açıklamayı yaptım. İstanbul havalimanı hangi yargı çevresindedir. Bakırköy yargı alanında. Yetkili yine Bakırköy Adliyesi’ndedir. 4 yıldır bunu anlatmaya çalışıyoruz. Türkiye bir hukuk devleti mi? Evet. Peki bu Anayasa bir tek Demirtaş’ı mı bağlamıyor? Görünen o ki hükümetin başından sözcülerine kadar, ‘yasalar Demirtaş’a karşı uygulanmayacak’ talimatıyla uygulanıyor” diye belirtti.

“MAHKEMENİN YARGILAMA YETKİSİ YOK”

Erdoğan’ın kendisi hakkındaki sözlerini hatırlatan Demirtaş, “Mahkemelere ‘Demirtaş’ın hiçbir hakkını korumuyoruz’ demişlerdir. Ama Anayasamıza göre yasama, yürütme ve yargı erki birbirinden bağımsız olmasına rağmen yürütmenin başındaki kişi yasamaya talimat vermiştir. Bu kişi ‘yasaya uymayacaksınız’ demiştir. Diyarbakır’da yapılan bir konuşma nasıl oluyor da İstanbul’da dava açılıyor. Bunun ötesinde aynı konuşmaya nasıl oluyor da hem İstanbul hem de Diyarbakır’da soruşturma başlatılıyor? Mahkemeniz demedi ‘bu suçlar benim yetki alanımda gerçekleşmemiştir’. Şimdi ben Diyarbakır’da yaptığım konuşma nedeniyle bir tanık dinletmek isterdim. Ne yapılacak? Tanık Diyarbakır’dan buraya mı getireceğim? Mahkemenizin yargılama yetkisi yoktur. Davanın Diyarbakır’a gönderilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

“ERDOĞAN’I MI ANAYASAYI MI ESAS ALACAKSINIZ”

Milletvekillerinin parlamento içerisinde ve dışında yaptığı konuşmaların sorumsuzluk kapsamında olduğunu belirten Demirtaş, şöyle devam etti: “Anayasada bu kişinin yaşamı boyunca devam eder diyor. Yani kişi yapılan konuşman içeriğinde yargılanamaz. Ben soruyorum. Siz bu anayasaya sahip çıkacak mısınız? Anayasaya mı sahip çıkacaksınız yoksa Erdoğan’ın sözlerini mi uygulayacaksınız? Malum kişi bir partinin başkanı ben de bir partinin Eş Genel Başkanıydım. İki parti başkanı arasında bir taraf mı olacaksınız yoksa anayasaya mı uyacaksınız? Anayasaya bağlı olup olmadığınızı görmek istiyoruz. Milletin temsilcilerinin söz söyleme hakkı en üst düzeyde güvence altına alınmıştır. Bunda amaç şudur? Halkın sorunları dile getirilirken bir baskı altında kalmadan düşüncelerini dile getirmesidir. Bu anayasamız tarafından koruma altına alınmıştır. Bu yargılama hukuk açısından çok önemli. O nedenle parlamenterlerin hakları uygulanmalıdır. Sadece bunu ben mi söylüyorum. Hayır, AİHM de bunu söylüyor. ‘AİHM’nin kararları bağlayıcı mıdır değil midir tartışması iki aydır yapılıyor. Kim tartışıyor? Yürütme organı tartışıyor. Bunu Cumhurbaşkanı, bakanlar kısaca Cumhur ittifakının ortakları tartışıyor. AİHM’in kararlarının bağlayıcı olup olmadığını tartışmak utanç vericidir. Galata kulesinin altında oturup, ‘Galata kulesi var mıdır yok mudur’u tartışmak gibidir. Tartışma konusu olmayan bir konuyu tartışıyorlar. Neden tartışıyorlar peki? Hiçbir hükümet yetkilisi gelip size ‘şunu yapın’ demez. Gelse bile sizler kovarsınız eminim. Ne yapıyorlar peki? Her gün TV programlarında konuşarak sizler üzerinizde baskı kurmayı amaçlıyorlar. Siz 83/1’de tanınan hakkı mı esas alacaksınız yoksa Tayyip Erdoğan’ı mı, Mehmet Uçum’u mu yoksa Süleyman Soylu’yu mu esas alacaksınız?”

“BOĞAZİÇİLİ ÖĞRENCİLERİ SELAMLIYORUM”

Dışarıda yaptığı konuşmaları Meclis’te de yaptığını dile getiren Demirtaş, “Bir örnek veriyim. Boğaziçili öğrencileri selamlıyorum. Anayasa ve yasalar hem gösteri yapma hakkını güvence altına almış durumda. Dün televizyondan izledik Polislerin öğrencilere müdahalesini. 10 polis bir kişiye müdahale ediyor, biri de yumruk atıyor. Bunu dile getiren bana mı dava açılacak yoksa bu şekilde müdahale edenlere mi?” diye sordu. Muhalefet parti başkanlarının Meclis’te yaptığı konuşmalara Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturmaların açıldığını dile getiren Demirtaş, “Sizden beklentim hukuku savunun. Bana ceza mı verirsiniz, vermez misiniz siz biliriz. Ama kendinizi esas alın dosyaya bakarak ve hukuka göre karar verin. Başka bir şeyin etkisi altında kalmayın” dedi.

‘SİZİ DE BU SUÇA ORTAK ETMEK İSTİYORLAR, OLMAYIN’

AİHM’Nin kendisi hakkında verdiğin kararı hatırlatan Demirtaş, “AİHM’Nin verdiği kararda en önemsiz maddesi benim serbest bırakılmamdır. Çünkü o beni ilgilendiriyor. Ama diğer 5 madde 83 milyonu ilgilendiriyor. Bu karar diyor ki tutuklama siyasi saiklerle yapılmıştır. Bu kararlar eninde sonunda uygulanacaktır. Bu kararı yok saymış bütün hakim ve savcılar ağır bir suç işliyor. Çünkü burada deniliyor ki bu tutuklama ‘siyasi saiklerle’ yapılmış. AİHM basit bir ihlalden söz etmiyor. AİHM, ‘seçimlerde ve referandumda iktidar kendisine üstünlük sağlamak için rakiplerinden birini tasfiye etmeye çalışmıştır’ diyor. Bizi içeride tutma daha büyük bir suça tekabül ediyor. Bu bir darbe suçudur. Biz oluruz olmayız, ama Türkiye Cumhuriyeti Türküyle, Kürdüyle, Alevisiyle kalacak. Sizi de bu suça ortak etmek istiyorlar. Ortak olmayın. Siyasi saiklerle tutuklu bulunduğum için savunma yapamıyorum. ‘Selahattin Demirtaş bir siyasetçidir, tutuklu olduğu için duruşmaya getirilmedi’ diye karar düşmeniz gerekiyor. Hakkımda 122 dava açılmış. Bu baskı kurmak içindir. Siyasi tutuklu olarak tutuklu bulunduğumu tespit etmenizi istiyorum. Sizin yapmanız gereken bu davayı düşürmektir” diye konuştu.

26 MAYIS’A ERTELENDİ

Demirtaş’ın usul yönündeki savunmasından sonra avukatlar, söz alarak usul yönünden beyanda bulundu. Avukatların beyanlarının ardından mahkeme, bir sonraki duruşmayı 26 Mayıs’a erteledi. (Mezopotamya Ajansı)

AİHM, Demirtaş için Türkiye’den savunma istedi

Benzer Haberler