Demirören’den Reuters’a suç duyurusu

9 Ekim 2021 Cumartesi

Demirören’den Reuters’a suç duyurusu

Demirören Grubu, borçlarına ilişkin “yapılandırması 2 milyar doları aşabilir” haberini yapan Reuters Haber Ajansı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Demirören Grubu, enerji ve şans oyunları için kullandığı kredilere ilişkin bankalarla yürüttüğü yapılandırma tutarının faiz haricinde 2 milyar dolara çıktığını yazan Reuters Haber Ajansı’na tepki gösterdi.

Ajansa ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını açıklayan şirket, ayrıca “basın meslek ilkelerine uymaya” davet etti.

Demirören Şirketler Grubu söz konusu haberlerin sözde ‘meçhul kaynaklara’ dayandırıldığını ve iddialarla ilgili yasal sürecin başlatıldığını söyledi. Ayrıca haberi geçen ajans, basın etik ilkelerine uymaya ve ‘meçhul’ kaynakları açıklamaya davet edildi.

Reuters, Demirören’in yapılandırmak istediği gerçek tutarı açıkladı

Grubun yaptığı açıklamada, bu tarz çarpıtılmış ve kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik iftiralar karşısında verilemeyecek hiçbir hesabının olmadığı bildirildi.

Faaliyetleri süresince diğer tüm piyasa aktörleri gibi Demirören Şirketler Grubu’nun da finans kuruluşları ile kredi ilişkileri içinde olmasının son derece normal olduğu vurgulanarak, bu süre boyunca söz konusu kredi ilişkilerinin sorunsuz bir şekilde sürdüğü ve sürdürüldüğü aktarıldı.

Pandora’dan kredisini ödemeyen Demirören de çıktı

Bankacılık Kanunu kapsamında müşteri sırrına giren birtakım hususların üstelik de meçhul kaynaklara dayandırılarak yanlış bir şekilde haberlere konu edilmesinin yasalara açıkça aykırılık teşkil ettiği de vurgulandı.

Bu iddiaların ve yorumların halka açık şirketin ve bunların pay sahiplerinin kayba uğramasına sebep olduğu da hatırlatıldı. Bu yolla halka açık şirketin değerinin düşürülmeye çalışıldığı bu tarz manipülasyon niteliğindeki haberlerin Sermaye Piyasası Kanunu’na da aykırılık teşkil ettiği belirtildi.

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Manipülatif olduğu iddia edilen bu haber ve kaynakları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu belirtilerek Basın Etik İlkeleri hatırlatıldı. Demirören’in bir diğer iddiasına göre, “yasalara açıkça aykırı bir şekilde muhtelif tarihlerde yayınlanan haberlerle grubun lekelenmeye çalışıldığı” söylendi.

REUTERS’A ÇAĞRI

Reuters’a “Basın Etik ilkeleri uyarınca ‘Konuya aşina kaynaklar’ olarak belirttiğiniz kaynaklarınızın açıkça tarafımızla paylaşılmasını talep ediyoruz” denildi.

Benzer Haberler