Demet Cengiz yeniden sarsacak: İçimde Yanan Nehir

Yayın tarihi: 19 Ocak 2024 Cuma 1:59 pm - Güncelleme: 19 Ocak 2024 Cuma 2:02 pm

Kitaplarıyla, etkileyici kalemi ve büyülü diliyle tanınan yazarımız Demet Cengiz, ‘İçimde Yanan Nehir’ ile yeniden okurlarıyla buluşuyor.

Yazarımız Demet Cengiz, ‘İçimde Yanan Nehir’ ile yeniden okurlarıyla buluşuyor. Cengiz’in ilk romanı ‘Adımı Deniz Koydular’ ile tanıştığımız karakterlerin çarpıcı ve iç parçalayan öyküleri bu romanda da ruhunuzu sarsmaya devam ediyor.

Yine biyografik roman niteliği ile ön plana çıkan eser, bu kez Deniz’in ikizi Yeter’in ve ilk aşkı Nile’ın yaşam öykülerini merkezine alırken, gündeme getirilmekten korkulan evrensel birçok insanlık problemine ve özellikle de Türkiye’de görmezden gelinen aile içi şiddet, cinsel istismar, ağır yoksulluk gibi konulara başarıyla değiniyor.

Sürükleyici kurgusu ve başarılı dil kullanımı ile okurunu derinden etkilemeyi başaran Demet Cengiz’in yine İnkılâp Yayınevi’nden çıkan ikinci romanı ‘İçimde Yanan Nehir’, Türk romanının biyografi türüne değeri yadsınamaz bir katkı. Türkiye’nin Marquez’i olarak anılan Demet Cengiz, büyülü gerçekliğin dünyadaki en önemli temsilcilerinden biri olmaya aday.

‘SUSANLARIN HİKAYESİ…’

‘İçimde Yanan Nehir’in arka kapak yazısı şöyle:

“Bu kitap, öyküsünü susanlar için yazılmıştır.

Sevilmemiş, acı çekmiş, acısını anlatmamış, anlatamamış, anlaşılmamış bütün çocuklara adanmıştır.

Deniz’in ikizi Yeter, ilk aşkı ve kocası Nile ve rahmetli annesinin kuması Leyla… Deniz, acılarla ve birbirinden travmatik olaylarla dolu hayatını anlattığı kitabında bu üçlünün hikâyesine üstünkörü değinmişti.

“Hikâyeyi anlatanın anlatmayana haksızlık yapması hep bakiydi. Sadece anlatılan hikâyeler bilindi, susanların hikâyeleri sır olarak kaldı.”

Oysa bir de yaşam öykülerinin zifiri karanlık taraflarını kendileri dile getirebilselerdi…

Yoğun ilgi ile karşılanan Adımı Deniz Koydular kitabı ile aile içi şiddet, cinsel istismar ve ağır yoksulluk gibi görmezden gelinen ve hasıraltı edilen tüm acıları ortaya döken Demet Cengiz, ilk romanından kopup gelen karakterlerin bilinmeyen yönlerini, kilitli kapılar ardında kalmış sırlarını ve çarpıcı hayat hikâyelerini, yine oldukça etkileyici bir dille ‘İçimde Yanan Nehir’de anlatıyor.

“Bazı aileler parçalanmış bile değildir çünkü herhangi bir şeyin parçalanması için önce yekpare olması gerekir. Daha önce asla bir arada olmamış bir şey nasıl parçalansın?”

Demet Cengiz’in büyülü kalemiyle hayat bulan İçimde Yanan Nehir, Ayazağa’nın yoksulluk kokan ara sokaklarında varoluş mücadelesi veren Yeter’in ve duygu duvarlarıyla parçalanmış geniş bir aileye doğan Nile’ın ‘sevgisizlik’ temalı yaşam öyküsünü ele alıyor. Kimi zaman yüceltilen ‘aile’ kurumunun mahvolmanın başlangıcı olduğuna dikkat çekiyor.

Kaynak: TELE1