Dekan, kadın adaylara ‘oy vermeyeceğini’ açıkladı

Yayın tarihi: 19 Kasım 2018 Pazartesi 1:54 pm - Güncelleme: 19 Kasım 2018 Pazartesi 1:55 pm

Necmettin Erbakan Üniversitesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Karalı’nın yerel seçimde hiçbir kadın belediye başkanı adayına oy vermeyeceği paylaşımı tepkilere yol açtı.

Bir yanda ülkenin en iyi akademisyenleri “Barış Bildirisi”ne imza attıkları için görevlerinden alınıp, haklarında açılan davalarda cezalar verirken, diğer yandan tersine beyin göçünü hızlandırmak amacıyla hükümet tarafından ayda 24 bin TL burs ile projeler başlatılırken, üniversitelerde hangi zihniyetin hakim olduğunu yansıtan dikkat çekici bir örnek ile daha karşılaşıldı.

Yakın zaman önce Necmettin Erbakan Üniversitesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanlığına getirilen Prof. Dr. Mehmet Karalı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü öncesinde oldukça dikkat çekici sözler sarf etti.

‘KADIN ADAYLARA OY YOK’ DEDİ
Karalı, sosyal medya platformu Twitter’daki 194 takipçili hesabından 16 Kasım’da şu paylaşımda bulundu:

“İLAN EDİYORUM, Aile hayatına yönelik bazı politikaları YANLIŞ buluyorum. İyi bir çocuk yetiştirmek, iyi bir ev hanımı olmak Bakan yada Başkan olmaktan veya Başarılı! bir iş kadını olmaktan çok daha elzemdir. Yerel seçimde hiç bir Kadın Belediye Başkanı Adayına OY VERMEYECEĞİM.”

TEPKİLERE YOL AÇTI
Yapılan bu paylaşım, özellikle kadın kullanıcıların tepkisine yol açtı. Karalı’nın paylaşımının altına sosyal medya kullanıcılarının yaptığı yorumların bir kısmı şunlar oldu:

■ “Kadınlar hiç bir erkek adaya oy vermez ise o zaman düşünün,Sizi dünyaya getiren bir kadın ama anladım ki iyi yetiştirememiş. Doğduğunuz gibi kalmışsınız yazık.”

■ “Profesör olmuşsunuz ama zaten anca Türkiye gibi bir yerde o akademik ünvanı kazanabilirsiniz. Sınırı geçince bu akılla size tuvalet bile temizletmezler”

■ “Evet ya hocam (!) çok haklısın. Kadın dediğin nedir ki? Ha evinde bir kadın, ha kapına bağlı yük eşeği degil mi? Yazıklar olsun senin gibilerin sözde akademisyenliğine. Bir de alanın ‘Uzay Bilimi’ imiş…”

■ “İyi bir aile babası olmak kadına değer veren düşünceden geçer. Siz bu paylaşımla diyorsunuz ki ben henüz insan olamadım.”

■ “Sizin gibilerin bu cehaletle prof. ünvanına sahip olduğu bir ülkede, okumuş insanlar kaçmasın da ne yapsın. şu twiti atarken utanmadınız mı hiç?” (MA)