Dedeoğulları katliamı AYM’ye taşındı: Polisler yargılansın

22 Nisan 2022 Cuma

Dedeoğulları katliamı AYM’ye taşındı: Polisler yargılansın

Dedeoğulları ailesi fertlerinin katliamdan önce yaptığı koruma başvurularına rağmen ‘güvenliği sağlamayan’ polisler hakkında Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunuldu.

Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin öldürüldüğü katliamda sanık Mehmet Altun hakkında hazırlanan iddianamede Altun’un, “canavarca hisle tasarlayarak kasten öldürme” suçundan 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.

7 kişi 30 Temmuz 2021’de katledilmeden önce 12 Mayıs’ta komşuları olan Keleş ve Çalık ailesi üyeleri tarafından saldırıya maruz kalmış bunun ardından da Dedeoğulları ailesi fertleri 17 Haziran ve 21 Ağustos 2021 tarihinde olmak üzere savcılığa başvurarak koruma talebinde bulunmuştu. Savcılık Dedeoğulları’nın koruma talebine ilişkin katliam gerçekleşene kadar herhangi bir adım atmadı.

Dedeoğulları ailesinin avukatları, savcılığın kararını beklemeden resen koruma talebini uygulayabilecek olan fakat uygulamayan polisler hakkında katliamın ardından suç duyurusunda bulundu. Polisler hakkındaki suç duyurusunu işleme alan savcılık, Konya Valiliği’nden soruşturma izni istedi. Konya Valiliği’nin polisler hakkında soruşturma izni vermemesinin ardından Dedeoğulları ailesinin avukatları Konya Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etti.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, bu mahkemenin de taleplerini reddetmesi ve polislerin yargılanmamasının ardından Dedeoğulları ailesinin avukatları Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

Konya’da katliam! 7 kişilik aileyi silahlı saldırıda öldürdüler

‘KORUMA KATLİAMDAN KORUMA VERİLDİ’

Dedeoğulları ailesinin avukatları Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları başvuruda, şüpheli polis memurlarınca 5442 ve 6284 sayılı yasa kapsamında resen alınması gereken koruyucu güvenlik önlemlerinin alınmadığı vurgulayarak, “Şüpheli kolluk görevlilerince fiili eylemsizlik haliyle güvenlik önlemleri alınmayarak ihmalde bulunulmuştur” dedi.

Dedeoğulları ailesinin avukatları AYM’ye yaptıkları başvuruda, aynı kolluk kuvvetlerinin 30 Temmuz’daki katliamdan bir gün sonra aynı aileden Çetin Dedeoğulları’na resen yakın koruma tahsis kararı verdiğini de hatırlattı. Resen karar alınabilecekken güvenlik tedbirlerinin alınmadığını belirten avukatlar, “Şüpheli polis memurlarının sorumluluğu gereğince haklarında yargılama yapılmasının engellenmesi nedeniyle yaşam hakkı ihlal edilmiştir” dedi.

10 MİLYON TL’LİK TAZMİNAT TALEBİ

Aynı aileden 7 kişinin katliamda hayatını kaybettiğini hatırlatan avukatlar 10 milyon TL’lik manevi tazminat da talep ederken, AYM’nin ihlal kararı vermesiyle birlikte suç duyurusunda bulunan polis memurlarının yargılanması istendi.

Benzer Haberler