Davutoğlu’nun katılacağı iftar AKP’li belediye tarafından engellendi

6 Nisan 2022 Çarşamba

Davutoğlu’nun katılacağı iftar AKP’li belediye tarafından engellendi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun İstanbul’da katılacağı iftar yemeği AKP’li Üsküdar Belediyesi tarafından engellendi. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mente, iftar için katılacakları derneğin belediyedeki yetkililer tarafından aranarak, “Burası beyefendinin, cumhurbaşkanının ilçesi, bu programı neden böyle yapıyorsunuz? Sonrası sizin için iyi olmaz’” ifadelerinin kullanıldığını söyledi.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mente, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ile birlikte katılacakları Marmara Üniversitesi Mezun ve Mensupları Derneği’nin iftar yemeğine Üsküdar Belediyesi’nin dernek yönetiminin “tehdidi” nedeni ile katılamadıklarını açıkladı.

Üsküdar Belediyesi sınırları içerisinde yer alan, mülkiyeti de belediyeye ait olan Boğaziçi Yaşam Merkezi’nde iftar yemeğine davet edildiklerini ifade eden Mente, iftara katılamamalarına dair Gazete Duvar’dan Serkan Alan’a yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Genel merkezimize davetiye geldi ve telefonla da aranarak Sayın Davutoğlu davet edildi. Biz de Üsküdar’da bir STK ziyareti planladık. Akabinde de derneğin iftarına katılacaktık. İftara bir saat kala, Üsküdar Belediyesi yetkilileri dernek yöneticilerini aramışlar. ‘Burası beyefendinin, cumhurbaşkanının ilçesi, bu programı neden böyle yapıyorsunuz? Sonrası sizin için iyi olmaz’ diyerek dernekteki arkadaşları sıkıntıya sokmuşlar. Onlar da mahcup oldu. Biz de katılamamış olduk.”

“BAŞBAKANLIK YAPMIŞ İNSANIN PROGRAMINA MÜDAHALE EDEN ZİHNİYET VAR”

Kendisinin 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nden mezun olduğunu, Davutoğlu’nun da burada dersler verdiğini hatırlatan Gelecek Partili Mente çok üzüldüklerini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu yerel yöneticiler kendi başlarına mı hareket ediyor, bir yerden talimat mı alıyor onu bilemiyoruz. Ancak üzüldüğümüz konu şu. Bu ülkede başbakanlık yapmış insanın programına müdahalede eden, onu engellemeye çalışan bir zihniyet var. Bu da ülkemiz için, baskıcı ortam için hepimizin endişe etmesi gereken üzücü bir durum.”

“BASKI ORTAMI DAVUTOĞLU’NU YENİ PARTİ KURMAYA İTMİŞTİ”

Davutoğlu’nun haberi almasının ardından üzüldüğünü belirten Mente, “İlk defa bu durumla karşılaşmıyor. Mütevelli heyeti üyesi olduğu vakıflarda ve derneklerde başbakanlıktan ayrıldıktan sonra kitabıyla ilgili konuşma yapması engellemişti geçmişte. Zaten bu baskı ortamı sayın Davutoğlu’nu yeni parti kurmaya, özgürlük yolu arayışına itmişti” dedi.

Davutoğlu AKP’den ayrılış sürecini anlattı: Bir lokma haram yemedim

Benzer Haberler