Davutoğlu: Sedat Peker’e devlet adına koruma veren siz değil miydiniz?

10 Mayıs 2021 Pazartesi

Davutoğlu: Sedat Peker’e devlet adına koruma veren siz değil miydiniz?

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker‘le ilgili, “Bugün İçişleri Bakanı, suç örgütü tanımlamasıyla açıklama yapıyor. Peki daha önce devlet adına koruma veren siz değil miydiniz?” diye sordu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, T24 yazarı Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtladı.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iktidarı hedef alan açıklamalarını değerlendiren Davutoğlu, Peker’in daha önce AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve iktidar aktörlerine açık destek verdiğini hatırlatarak, “Devlet yeni mi öğrendi suç örgütü lideri olduğunu? Referanduma destek için, Cumhurbaşkanlığına destek için neredeyse mitingler yaptı ve Anadolu’da Ak Partililer tarafından karşılandı, iktidar tarafından karşılandı” dedi.

“İKTİDAR İÇİ ÇATIŞMANIN ÇOK VAHİM BİR ÇIKTIĞINI GÖSTERİYOR”

Davutoğlu, daha önce de suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın siyasilere yönelik tehditlerini hatırlatarak, bunun münferit bir olay olmadığını söyledi. Peker’in açıklamaları için, “Elit içi çatışmanın, iktidar içi çatışmanın çok vahim bir düze çıktığını gösteriyor” diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Daha önce Sedat Peker ile ilgili yere göğe sığmayan ifadeler kullanıp tweetler atanlar, Sedat Peker’in açık destek verdiği sayın Cumhurbaşkanı ve iktidar aktörleri, şimdi aralarında bir kavga başlamış bu görülüyor. Gerçekten hukuki bir durum mu var? Eğer gerçekten bu bir suç örgütüyse niye daha önce herhangi bir işlem yapılmadı? Devlet yeni mi öğrendi suç örgütü lideri olduğunu? Eğer suç örgütü lideri değilse, daha önce referanduma destek için, Cumhurbaşkanlığına destek için neredeyse mitingler yaptı , Anadolu’da Ak Partililer tarafından karşılandı, iktidar tarafından karşılandı. Devlet koruma verdi. Bugün İçişleri Bakanı, suç örgütü tanımlamasıyla açıklama yapıyor. Peki daha önce devlet adına koruma veren siz değil miydiniz? Aynı bakan değil miydi?”

Zamanlamaya dikkat çeken Davutoğlu, “Bu çeteler ne zaman çıkar, böyle yapılar ne zaman çıkar? Genellikle bir iktidar döneminin bittiğine ve bir rant paylaşımının sonuna gelindiği anlarda çıkar” ifadesini kullandı.

“KIRMIZI BÜLTENLERLE ARANANLAR DAHA ÖNCE KIRMIZI HALIYLA KARŞILANDI”

Davutoğlu, “Eğer bu iddialar doğruysa mutlaka bir tahkikat ve araştırma yapılmalı. Eğer doğru değilse çıkıp söylenmeli bunlar. O zaman niye suç örgütü? Kırmızı bültenle aranıyor şu anda. Daha önce neredeyse kırmızı halılarla karşılanan insanlar, Anadolu’da gittikleri yerde siyasi lider gibi karşılanan ve iktidar tarafından koruma altında olanlar” dedi. Davutoğlu, Peker’in iddialarının re’sen savcılar tarafından soruşturulması gerektiğini söyledi.

Sedat Peker’den üçüncü video: Savaş açtınız

Benzer Haberler