“Eski Türkiye geri döndü” diyen Davutoğlu: Erdoğan’dan randevu isteyeceğim

6 Kasım 2020 Cuma

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan randevu isteyeceğini söyledi. Davutoğlu, “Eski Türkiye geri döndü. Asya’daki bazı rejimlere özenti duyan, bir başörtüsü düşmanı, İslam karşıtı, ezan karşıtı, hani bunları onlar kullandığı için söylüyorum, minik bir parti Türkiye’yi yönetiyor” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, AKP’nin ‘yeni Türkiye’ kurma söylemini hatırlatarak “Eski Türkiye geri döndü” dedi ve Türkiye’yi İslam karşıtı minik bir partinin yönettiğini söyledi.

T24’ten Murat Sabuncu’ya konuk olan Davutoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Eski Türkiye’ veya ‘Yeni Türkiye’ kavramlarını artık kullanmadığına dikkat çekerek, “Eski Türkiye bitti mi? Yeni Türkiye kuruldu mu? Eski Türkiye bittiyse niye bu 3Y (yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar) ile mücadelede başarıya ulaştık diyemiyor kimse. Diyemiyor. Çünkü eski Türkiye’nin en önemli unsurları ve zihniyeti şu anki iktidara hakim artık” ifadelerini kullandı.

“ASYA’DAKİ BAZI REJİMLERE ÖZENTİ DUYAN…”

Davutoğlu, şöyle devam etti: “Eski Türkiye geri döndü. Eski Türkiye’nin en önemli aktörleri Doğu’da Güneydoğu’da güvenlikçi bir dille demokrasiyi sınırlayan aktörlerdi. Şimdi bakıyorsunuz kayyımlar üzerinden Doğu’da yerel demokrasi kalmadı. Asya’daki bazı rejimlere özenti duyan, bir başörtüsü düşmanı, İslam karşıtı, ezan karşıtı, hani bunları onlar kullandığı için söylüyorum, bir parti, bin minik parti Türkiye’yi yönetiyor.”

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Doğu Türkistan için hiç açıklama yapmadığını hatırlatan Davutoğlu, “Başörtüsü yasağını meşrulaştıran Eski Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, bugünkü iktidarın belirleyici ortağıdır. Böyle bir tablo eski Türkiye’nin bütün unsurlarının geri döndüğü bir tablodur” diye konuştu.

“ERDOĞAN’DAN RANDEVU TALEP EDECEĞİM”

‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ modeli geliştirdiklerini söyleyen Davutoğlu, bütün partilerden randevu isteyeceklerini belirtti. Erdoğan’dan da randevu talep edeceklerini söyleyen Davutoğu, “Sayın Erdoğan’dan da randevu talep edeceğim. Bakalım ne tavır gösterecek.Bakalım ne tavır gösterecek. Hepimizin Cumhurbaşkanı ise bizim de geçmişte hukukumuz olduysa evet demesini bekleriz. Kabul etmiyorum diyebilir o da hakkı. Ama bütün diyalog kapılarını kapatarak Cumhurbaşkanı kendisini Beştepe’ye hapsediyor” değerlendirmesinde bulundu.

“MİLLİYETÇİ VE MUHAFAZAKAR KESİM TRUMP’CI OLDU”

Davutoğlu, ABD’de yapılan başkanlık seçimlerini yorumlarken, Donald Trump’ın Filistin konusundaki tavrını hatırlattı. Davutoğlu, şunları söyledi:

“Üzüntü vericidir, bir Türk vatandaşı olarak Türkiye’de de Trump’çılar çıktı. Ve o Trump’çılar da iktidar yanlısı, milliyetçi muhafazakar olduğunu söyleyen kesimden çıktı. Nasıl bir muhafazakarlık ki Kudüs’ü tümüyle İsrail’in toprağı olarak gören bir lidere kurtuluş ümidiyle baktılar. Burada demek ki otoriterlikte anlaşmak İslami değerlerde anlaşmaktan daha önemli”

Benzer Haberler