Darphane’den yeni banknot iddialarını güçlendiren adım

25 Nisan 2022 Pazartesi

Darphane’den yeni banknot iddialarını güçlendiren adım

Yeni banknotların çıkacağı iddiaları gündemde yerini korurken, Darphane’nin dünyanın en büyük banknot makinesi üreticisinden ‘termal yazıcı dahil efektif işletimli banknot işleme sistemi’ aldığı belirtildi.

Cumhuriyet’ten Bora Erdin’in haberine göre; Dolaşımdaki paraların yüzde 42’sini oluşturan 200 TL çıktığı günden bugüne büyük değer kaybetti. Tedavüldeki paralar içinde en büyük değere sahip olan ve 2009 yılında kullanıma giren 200 TL’lik banknotun o dönemdeki dolar karşılığı 130 dolar seviyesindeydi. Bugün ise 200 TL ile 13,6 dolar alınabiliyor. Tedavüldeki 5, 10, 20, 50 ve 100 TL’lik banknotların alım gücünün enflasyon etkisi ile azalmasıyla yeni 200 TL’lik banknotlar piyasaya sürülüyor. 200 TL talebi artarken yeni 500 TL’lik banknotların basılacağı iddia edilmişti.

CHP’den ‘500 liralık banknot’ açıklaması

Eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşcu, 500 TL’lik yeni banknotlar ve 5 TL madeni paralar için hazırlıkların başladığını iddia etmişti. Damga ve Darphane Gelen Müdürlüğü’nün son adımları ise bu iddiaları güçlendirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dünyanın en büyük banknot üreticilerinden olan Alman şirketinden 2 adet ‘termal yazıcı dahil efektif işletimli banknot işleme sistemi’ aldığı ortaya çıktı.

BOZUK PARA TAŞIMAK İÇİN İHALE DE İHALEYE ÇIKILDI

500 TL’lik banknot basılacağı bilgisinin dışında ayrıca tedavüldeki en küçük banknot olan 5 TL’lerin de madeni olacağı iddia edilmişti.

Darphane ayrıca yeni basılan bozuk paraların ambalajlaması için de ‘polietilen naylon rulo film’ alım ihalesini 12 Nisan 2022’de yaptı. Ancak ihaleye teklif veren şirket olmayınca iptal edildi. Cumhuriyet’in Ambalaj sanayinde yer alan şirketlerden aldığı bilgiye göre ‘polietilen naylon rulo film’ üretimden yeni çıkmış madeni paraların paketlenerek bankalara sevk edilmesinde kullanılıyor.

Şenol Babuşçu: 500 TL’lik banknot ve 5 TL’lik madeni para geliyor

Benzer Haberler