Darbeciler yenildi, Evo Morales Bolivya’ya döndü

10 Kasım 2020 Salı

ABD destekli darbe sonrası istifaya zorlanan ve sığınmacı statüsüyle Arjantin’de kalan Bolivya eski Devlet Başkanı Evo Morales, ülkesine geri döndü.

Amerika Birleşik Devletleri destekli darbe sonrası istifaya zorlanan ve 11 aydır sığınmacı statüsyle Arjantin’de bulunan Bolivya eski Devlet Başkanı, Evo Morales ülkesi Bolivya’ya döndü. Arjantin’in Bolivya sınırındaki Jujuy eyaletine bağlı La Quiaca şehrine dün ulaşan Morales, geçen yıl kendisiyle beraber ülkeyi terk eden eski Devlet Başkanı Yardımcısı Alvaro Garcia Linera ile kara yoluyla Bolivya’nın Arjantin sınırında bulunan Villazon şehrine gitti.

“SADECE VİLLAZON’DA MİLYONLARIZ”

Morales, Villazon’da yüzlerce kişinin bir araya geldiği kutlama etkinliğinde, “11 Kasım 2019’da Chimore şehrinden çıktığımızda ‘Milyonlarca kişiyle döneceğiz’ demiştik. Şimdi sadece Villazon’da milyonlarız. Bu Bolivya halkının birliğidir” dedi.

Morales’in, Villazon’dan büyük bir konvoy eşliğinde geçen yıl 11 Kasım’da ülkeyi terk ettiği, Villazon’a yaklaşık 600 kilometre uzaklıktaki Cochabamba eyaletine bağlı Chimore şehrine 11 Kasım çarşamba günü varması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Bolivya’da geçtiğimiz yıl 20 Ekim’deki seçimleri ilk turda kazanan Morales, hile iddialarıyla sokaklara çıkan muhaliflerin şiddet eylemlerine dönüşen protestoları, polisin isyanı ve ABD destekli ordunun çağrısının ardından 10 Kasım’da istifaya zorlanmış ve ertesi gün ülkesinden ayrılarak önce Meksika’ya ardından da Arjantin’e gitmişti. O dönem, Bolivya Çok Uluslu Yasama Meclisinin üst kanadı Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı muhalif Jeanine Anez’in devlet başkanlığı görevine getirildiği ülkede, çoğunluğu yerlilerden oluşan Anez karşıtları, günler süren protestolar düzenlemiş ve bu protestolarda 30’dan fazla kişi ölmüştü.

Bolivya’da geçen yıl iptal edilen genel seçim yaklaşık 1 yıl sonra 18 Ekim’de düzenlenmiş, adaylığını Morales’in Arjantin’den duyurduğu Luis Arce Catacora seçimi yüzde 55 oy olarak ilk turda kazanmıştı.

İstifasının ardından çıkan sokak olayları nedeniyle hakkında çeşitli davalar açılan Morales hakkında geçen yıl çıkarılan yakalama kararı 26 Ekim’de kaldırıldı.

Benzer Haberler