Dar gelirli vatandaş için yeni kriz kapıda! Prof. Dr. Yılmaz ekonomide yaşanacak senaryoları anlattı

Yayın tarihi: 21 Nisan 2024 Pazar 10:41 pm - Güncelleme: 21 Nisan 2024 Pazar 10:41 pm

Haber: Ceren Ural

Ekonomist Prof. Dr. Kamil Yılmaz, hükümetin uyguladığı ekonomi politikasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ekonomide yaşanan krizin 2021’den bu yana beklenildiğini belirten Yılmaz, “Kredi kartı ve diğer kısa dönemli borçlanma araçlarını kullanarak ay sonunu getiren dar gelirliler olabildikçe sıkıntıya girecek” dedi.

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz yurttaşın belini bükerken, maliyetler günden güne artmaya devam ediyor. Ekonomist Prof. Dr. Kamil Yılmaz, Türkiye’de ekonominin mevcut durumuna ilişkin görüşlerini paylaştı.

Dar gelirlilerin karşı karşıya kalacağı krizle ilgili düşüncelerini aktaran Yılmaz, “Özellikle dar gelirli vatandaşların kredi kartı ve diğer kısa dönemli borçlanma araçlarını kullanarak ay sonunu getirdiğini düşünürsek, onları olabildiğince sıkıntıya sokacak bir program bu” dedi.

TELE1’e konuşan Yılmaz, şunları söyledi:

“KREDİ KARTIYLA AY SONUNU GETİRENLER SIKINTIYA GİRECEK”

-Ne yazık ki enflasyonla mücadelede kamu mali politikasında sıkılaşmaya gidilmesi geliyor. Burada faizlerin artırılması söz konusu. Bu da harcamaların kısılması anlamına geliyor. Özellikle dar gelirli vatandaşların kredi kartı ve diğer kısa dönemli borçlanma araçlarını kullanarak ay sonunu getirdiğini düşünürsek, onları olabildiğince sıkıntıya sokacak bir program bu. Ama bunun yapılması gerekiyor.

-2021’den beri, Sayın Cumhurbaşkanının ‘Ben iktisatçıyım’ dediği zamandan bu yana, yanlış politikalar… Bunun faturasını halk ödeyecek, sabit gelirli, dar gelirli ödeyecek, bunu yapmayın demiştik. Geldiğimiz yer o faturanın ödenme zamanı.

“MAAŞLARA ZAM YAPILMAZSA ALIM GÜCÜMÜZ DAHA DA DÜŞECEK”

-Sermaye ile emek asimetrik bir konumda. Sermayenin getirisi ayın sonunda ya da çeyreğin sonunda belli oluyor. Ama emek ücretini baştan hesaplamanız gerekiyor. İç talep daraldıkça, şirketlerin karı düşecek. Aynı şekilde bizim gelirlerimizin alım gücü düşüyor. Yıl ortasında maaşlara, asgari ücrete zam yapılmazsa, yıl sonuna kadar bizim alım gücümüz yine düşecek. Bu yüksek enflasyonun bir sıkıntısı. Ama biz bunu yapmazsak yüzde 60 enflasyonlarla devam edeceğiz.

“BU GÖRÜNEN BİR KÖYDÜ, BUGÜNÜN GELECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİK”

-Hükümet ne yazık ki inandırıcılığı olmayan bir durumda. Son seçimde de halk hükümeti cezalandırdı. Bu zaten bundan 2 yıl önce de görünen bir köydü. Ve biz bugünün geleceğini söylemiştik. Ve ne yazık ki bunun asıl müsebbibi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde sadece bir kişinin danışmanlarına dayanarak verdiği kararların ne kadar yanlış olabileceği.

“EYT’NİN MALİYETİ TRİLYON LİRAYI BULACAK”

-Çok popülist bir karar olan EYT’ye onay verildi. Bugün EYT’nin maliyetinin artık trilyon lirayı bulacağını tahmin ediyoruz. Yani oldukça yüksek. Bu karar alınmamış olsaydı, bugün 10 bin lira alan emekliye zam yapmak daha kolay olacaktı. Seçimde daha fazla oy toplanmak için alındı bu kadar

Kredi kartı kullananlar dikkat! “Büyük darbe vuracak” diyen Oğuz Oyan tek tek saydı

Ekonomi, Kamil Yılmaz, kredi kartı, borç, sıkılaştırma politikası

 

Kaynak: HABER MERKEZİ