Danimarka’da koronavirüs kısıtlamaları kaldırılıyor

26 Ocak 2022 Çarşamba

Danimarka’da koronavirüs kısıtlamaları kaldırılıyor

Danimarka koronavirüsü kritik hastalık kategorisinden çıkarma kararı almasının ardından 1 Şubat itibarı ile de tüm koronavirüs kısıtlamalarını kaldıracak.

Danimarka hükümeti, koronavirüsü sosyal açıdan kritik hastalık kategorisinden çıkarma kararı aldı. Hükümet ayrıca 1 Şubat itibarı ile de tüm kısıtlamaları kaldırmaya karar verdi.

Başbakan Mette Frederiksen, koronavirüsü sosyal açıdan kritik hastalık kategorisinden çıkarırken, 1 Şubat itibarıyla tüm kısıtlamaları kaldırmaya karar verdiklerini ve parlamentoda da diğer partilerden tam destek aldıklarını söyledi.

Sadece Danimarka’ya yurt dışından girişlerde aşı pasaportu uygulamasının devam edeceğini aktaran Frederiksen, “1 Şubat’tan itibaren tüm kısıtlamaların kaldırılmasına karar verdik. Ocak ayının sonu şubat ayının başında Kovid-19’dan enfekte olanların sayısı zirve yapacak, daha sonra da düşüşler yaşanacak” ifadelerini kullandı.

Kısıtlamalar geçmişte kalsa ve gündelik hayat geri dönse bile yetkililerin Covid-19 verilerini takip edeceğini aktaran Frederiksen, Covid-19 aşısının 4. dozunun da uygulanacağını belirtti.

Danimarka’da 10 Eylül 2021’de korona virüsü salgınının tamamen kontrol altına alındığı ve bu nedenle bütün önlemlerin kaldırıldığı açıklanmıştı. Daha sonra, vakaların kontrolden çıkması üzerine 15 Kasım 2021’den itibaren yeniden kısıtlamalar uygulanmaya başlanmıştı.

Danimarka Devlet Serum Enstitüsü Baş Epidemiyologu Tyra Krause, 3 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Omicron varyantının Covid-19 salgınının sonunu getirdiğini ve 2 ay içinde insanların normal hayatlarına geri döneceğini vurgulamıştı.

Ulusal Sağlık Kurumu’nun açıkladığı rakamlara göre, Danimarka’da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 635’e çıktı. Ülkede vaka sayısı 1 milyon 484 bin 771’e yükseldi.

Koronavirüste vaka sayısı 80 bine dayandı!

Benzer Haberler