Danimarka faşist deney için 70 yıl sonra özür diledi

10 Mart 2022 Perşembe

Danimarka faşist deney için 70 yıl sonra özür diledi

Danimarka, bir dönem ülkenin bir paçası olan Grönlandlıları asimile etmek amacıyla uyguladığı faşist sosyal deney için özür diledi. Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen: Üzgünüz

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen , 1950’li yıllarda sosyal bir deneyin parçası olarak o dönem ülkenin bir parçası olan Grönland’da küçük yaşta ailelerinden koparılan kişilerden özür diledi. Frederiksen, “Danimarka bugün söylemesi doğru olan tek şeyi söylüyor, üzgünüz” dedi.

1950’li yıllarda Grönland’dan 22 Çocuk Danimarka’ya getirildi. Danca öğretilerek örnek Grönlandlılar olarak yetiştirilecek ve yeniden evlerine geri gönderilecekti.

Grönland’daki ailelerinden koparılarak Danimarka’ya getirilen 22 çocuğun, Danca öğretilerek örnek Grönlandlılar olarak yetiştirilecekti. Ardından da yeniden evlerine geri gönderilecekti.

TOPLUMLAR ARASI BAĞ KURMA PLANI

Danimarka ve Grönland toplumları arasında sıkı bağlar kurabilecek seçkin bir toplumsal kesim oluşturma hedefiyle ailelerinden koparılan çocuklar, önce bakımevine ardından koruyucu anne babanın yanına yerleştirilmişti.

Bir buçuk yıl sonra 6’sı evlat edinilen çocuklardan 16’sı Grönland’a dönmüştü.

TAZMİNAT DAVASI UZLAŞMAYLA BİTTİ

BBC’nin haberine göre, 1950’lerde seçkin bir toplumsal kesim oluşturma hedefli sosyal deney kapsamında ailelerinden 4-9 yaş arasında koparılan 22 Grönland yerlisinden halen yaşayan 6’sının Danimarka’ya karşı açtıkları tazminat davasında uzlaşmaya varıldı.

Hükûmetin tazminat ödemeyi kabul etmesiyle Danimarka Başbakanı Frederiksen, başkent Kopenhag’da düzenlenen Grönland Başbakanı Mute Egede’nin de katıldığı törende 6 Grönland yerlisinden bizzat özür dileyerek “Maruz kaldığınız şey korkunçtu, insanlık dışıydı, adil değildi, kalpsizdi” dedi.

Danimarka Başbakanı Frederiksen haftaya da Grönland’a giderek orada özür dileyecek. Ayrıca Danimarka hükûmeti, her bir kişiye 38 bin dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

Danimarka Başbakanı

Danimarka Başbakanı Frederiksen Grönland’daki ailelerinden koparılarak Danimarka’ya getirilen 22 çocuk için özür diledi.

Danimarka’da koronavirüs kısıtlamaları kaldırılıyor

Andersen Masalları

Benzer Haberler