Dakika tutmuşlar… Çavuşoğlu’ndan ‘Türk heyetinin bekletilmesi’ açıklaması

10 Mart 2020 Salı

Dakika tutmuşlar… Çavuşoğlu’ndan ‘Türk heyetinin bekletilmesi’ açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AA Editör Masası’nda gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Çavuşoğlu, Erdoğan ve heyetinin Moskova’daki bekletilme görüntülerine ilişkin, “Cumhurbaşkanımız 1 dakika beklediyse Putin de öbür tarafta 1 dakika bekledi” ifadelerini kullandı.

Brüksel’de AB ile gerçekleşen zirve hakkında konuşan Çavuşoğlu, “Zirve yapıcı ve olumlu bir havada geçti fakat sorunları da görüşmek gerekiyor. Michael ise Türkiye ile iyi bir diyalog olmadığı için sorunların yaşandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise AB’nin hangi sözlerini tutmadığını söyledi” dedi.

Avrupa Birliği ile ilişkilere değinen Çavuşoğlu, “AB süreci tek taraflı bir süreç değil. İki taraflı adım atmamız gerekiyor. Bize uluslararası hukuku hatırlatanlar bunun tam tersini yapıyorlar” yorumunda bulundu.

BRÜKSEL GÖRÜŞMESİ

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“Malumunuz, Cumhurbaşkanımız dün Brüksel’de bir görüşme gerçekleştirdi. Burada sadece göç meselesi değil, AB sürecimizde güzel bir şekilde değerlendirildi. Zirve yapıcı ve olumlu bir havada geçti fakat sorunları da görüşmek gerekiyor. Michael ise Türkiye ile iyi bir diyalog olmadığı için sorunların yaşandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise AB’nin hangi sözlerini tutmadığını söyledi. Bize mülteciler konusunda fon yardımı 3 artı 3 idi. Şu anda birinci 3 milyar dolar bile ödenmedi. Bunun nedeni ise hep bürokrasi. Avrupa Birliği’nin ise verdiği sözleri tutmadığını açık.”

‘AB’YE YALVARIR BİR POZİSYONA DÜŞMEDİK, DÜŞMEYİZ DE’

“Bu 18 Mart mutabakatının içerisinde yüksek diyalog vardı. AB ise bunun tam tersine diyalogu durdurdu. Sizin ise bize mecburiyetiniz var bu gibi komik kararlar almayın. Dün akşam görüşme önemliydi. Öncelikle ilişkileri geliştirmek için de oldukça önemliydi. Yeni bir faza diyalog bakımından geçtik. Ama adımların atılması lazım. Bu adımlar, AB’nin Türkiye’ye dürüst davranması lazım. AB’nin Türkiye’ye daha çok ihtiyacı var. AB’ye yalvarır bir pozisyona düşmedik, düşmeyiz de.

Bize gelmesin yeter anlayışı olmaz. Bize, bizim sınırlarımıza gelmesin hep dediler. Ama bu göçmenlerin Suriye’ye dönmesi 18 Mart mutakabatında yer almasına rağmen de destek vermeyeceğiz dedik. İdlib’de bu kadar insan sınıra dayanmış. Ama onlar biz bu parayı nereye göndereceğiz, nereden nasıl diyorlar devamlı. Biz para peşinde değiliz. İlkeli bir tutum sergiliyoruz. 2016’nın şartları ile, göçmenlerin ihtiyaçları da değişiyor. Dolayısıyla yeni şartlar çerçevesinde ne yapmamız lazım şeklinde görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Biz yapıcı bir çalışmaya hazırız. Artık Türkiye’yi oyalama dönemi tamamen bitmiştir.

Brüksel’de gerçekleşen zirvede, siyasi ve teknik irtibat sürdürülsün kararı verildi. 2016’da İdlib yoktu mesela. Terörle mücadeledeki samimiyetsizlikleri nasıl ortadan kaldıracağız, bugünün şartlarında neler yapabilir diyerek bir görüşme gerçekleştirdik.”

‘9 YILDIR BU YÜKÜ BİZ ÇEKİYORUZ’

“Göçmenler sınıra dayanınca işin ciddiyetini kavradılar. 9 yıldır biz Türkiye’de bu yükü çekiyoruz. Göçmen gelmeyince bir şey demiyorlar. Rakamları paylaşınca ise sadece teşekkür ediyorlar. Bu desteğin verilmemesinin tek sebebi ise hissetmemeleriydi. Yeni AB yönetimi ise Türkiye’nin yükünün farkında. Kılıf bulmuşlar Yunanistan AB’nin sınırlarını koruyormuş. Avrupa’nın sınırları Türkiye-Yunanistan sınırından başlamıyor. Avrupa’nın sınırları Türkiye’nin güney ve doğu sınırlarından başlıyor.”

TÜRKİYE’NİN AB İLE İLİŞKİLERİ

AB süreci tek taraflı bir süreç değil. İki taraflı adım atmamız gerekiyor. Bize uluslararası hukuku hatırlatanlar bunun tam tersini yapıyorlar. Vize serbesti konusun biz üzerimize düşeni yaptık. AB bundan sonra yeni üye istemiyorum dedi. Bu arkadaşlar konuşuyor da, bir kere de AB Türkiye’ye haksız demiyorlar. Politikaları başarısız demiyorlar. Suriye’yi yakıp yıkanlar hep haklı biz hep haksızız. Siyasi sebeplerde fasıl açılmasını engelleyenler var. Biz fasılların hepsini açmaya hazırız.

ATEŞKES AÇIKLAMASI

“Moskova’da geçici bir ateşkes tehsis edildi. Ve mutabakat sağladıkları konuları bize verdiler. Her şeyden önce bu ateşkes İdlib’deki Suriyeli kardeşlerimize yaramıştır. Biz neden mücadele ediyoruz. Sınırlarımızdaki baskıyı azaltmak için, ülkemizdeki sığınmacıların evlerine dönebilmesi için mücadele ediyoruz. Suriye’de sessizliğin hakim olmasını istiyoruz. Amaç neydi bunu durdurmak. Bu ateşkesi ise kalıcı hale getirmek için çalışmalarımızı sürdüyoruz. M4’ün güneyini Ruslar, kuzeyini de biz denetleyeceğiz. M4 karayolunun güvenli bir şekilde açılması için neler yapılabilecek, ne yapılmalı konusunda anlaşmaya varmak için Rusya’dan bir heyet geldi. Bugün Ankara’da bir görüşme gerçekleşecek.”

“Ateştes konusunda dün bir ihlal oldu. Basit bir cam indirme. Rusya dün sert bir şekilde rejimi uyarmış. Rejim bu ateşkese uymazsa, bugüne kadar kahraman ordumuz ne yaptıysa onu yaparız. SİHA’larımız nasıl yok ettiyse yine onu yaparız. Bunu mutakabatta da ortaya koyduk.”

“ABD’den olumlu açıklamalar geldi. NATO çerçevesinde ise isteklerimiz ortada. ABD, Hollanda Patriot’larını çekti. Amerika istese gelip şu an Patriot’unu koyabilir. Patriot konuşlandırması ile S-400’ün bir ilgisi yok. Havadan karadan destek verebileceklerini söylediler. Bize S-400’leri satabileceksiniz biz almak istiyoruz. Bunu Cumhurbaşkanımız da Trump’a iletti. Bu bizim malımız mülkümüz değil, NATO destekleri civarında verilmesi gereken destek. S-400’ün aktif hale gelmesi teknik bir konu. Daha önce konulan hedef Nisan’dı ama bunu teknik konuda çalışan arkadaşlarımıza sormak lazım.”

Rusların ‘Putin Erdoğan’ı bekletti’ haberinin tam metni yayınlandı

MOSKOVA’DAKİ BEKLETİLME GÖRÜNTÜLERİ

“Rusya medyasını anlıyorum da bizim içeride bu kara propagandadan memnun olmuş o kadar çok kişi var ki, onları anlamıyorum. İdrak etmekte zorlanıyorum. Protokolün ne olduğunu bilmek lazım. Ortada bir buluşma noktası var. İki lider farklı taraflardan geliyor. Çıkışta da kapıya kadar uğurladı Putin, her görüşmede olduğu gibi. Peskov da büyükelçimize ulaştı. Resmi tutumumuz bu değil, yanlış bir haber olmuş dedi. Cumhurbaşkanımız 1 dakika beklediyse Putin de öbür tarafta 1 dakika bekledi. Çünkü ortada buluşma noktası.”

Yılların Moskova muhabiri Cenk Başlamış’tan ‘Türk heyetini bekletme’ yorumu

“Rus medyasının yaptığı saygısızlıktır. Rus medyasının bunu magazin haline getirmesi doğru bir şey değil. En ufak bir görüş ayrılığında kara propaganda başlatıyorlar. Sonra ilişkiler iyileşince hepsini yeyip yutuyorlar.”

Emekli Büyükelçi Demiralp’ten ‘Moskova’ yorumu: Ben böyle sahne görmedim

KORONAVİRÜS AÇIKLAMASI

“Biz işi başından ciddiye aldık. ‘Bu virüstür her yere gidebilir, bize asla gelmez’ diyemeyiz. Biz tedbirimizi alalım. Birkaç transit yolcumuz oldu biliyorsunuz. DSÖ’nün listesinde ise beyaz renkteki ülkeler arasında yer alıyoruz. Yavaş yavaş tokalaşmayı kaldırıyoruz. Antalya Diplomasi Forumu’nu erteledik. Yurt dışındaki vatandaşlarımızı da imkanlar dahilinde oraya bırakmayacağımızı da belirtmek isterim. Bir de maske konusunda Çin, Hindistan ve Türkiye. Bu üç ülke var üretim yapan. Biz üretim yaptığımız gibi bazı ülkelere de jestler yapıyoruz.”

Benzer Haberler