Cumhuriyet gazetesine ‘SADAT’ soruşturması

30 Mayıs 2021 Pazar

Cumhuriyet gazetesine ‘SADAT’ soruşturması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, SADAT ile ilgili haberleri sebebiyle Cumhuriyet gazetesi yazarı Işık Kansu ve Cumhuriyet yöneticileri hakkında soruşturma açtı. Soruşturma Cumhuriyet’te yer alan “İktidarın SADAT sessizliği” ve “SADAT soruşturulsun” başlıklı haberler gerekçe gösterilerek açıldı.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, yayınladığı son videoda Suriye’de cihatçı terör örgütü El-Nusra’ya silah taşındığını ifade etmiş SADAT’a işaret etmişti. SADAT, Peker’in silah taşındığı yönündeki iddialarını doğrulamıştı.

CUMHURİYET’E SORUŞTURMA

Cumhuriyet gazetesi yazarı Işık Kansu ve Cumhuriyet yöneticileri hakkında SADAT ile ilgili yapılan haberler nedeniyle ise geçtiğimiz mart ayında soruşturma açıldı. Cumhuriyet gazetesi yöneticileri ve SADAT ile ilgili yazıları kaleme alanların “iftira, hakaret ve suç isnadı suçları başta olmak üzere, Cumhurbaşkanı’na hakaret, devlet kurumlarına saldırı” gibi suçlamalarla soruşturma açılmasını istendi.

Savcılığın soruşturmasına neden olan SADAT’ın Işık Kansu ve Cumhuriyet gazetesi yöneticileri hakkındaki suç duyurusunda, SADAT ile ilgili şu bilgiye yer verildi:

“Cumhurbaşkanı’nın özel ordusu, muhafız gücü, fedaisi, mafyası ve saire değildir. Silahlı bir gücü yoktur. Suikastçi yetiştirmez, fakat yurt dışındaki ülkelerin resmi makamlarının talebi üzerine, güvenlik güçlerine suikasti nasıl önleyeceğine ve ülkesi düşman tarafından işgal edilirse düşmana karşı gayri nizami usuller ile nasıl mücadele edileceğinin eğitimi verme imkanına sahiptir.”

Söz konusu haberler şu şekilde:

 

 

Benzer Haberler