Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü F-16 iddiasını doğruladı

Yayın tarihi: 12 Ekim 2021 Salı 1:41 pm - Güncelleme: 12 Ekim 2021 Salı 1:42 pm

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’nin çıkarıldığı F-35 programı için ödediği para karşılığı F-16 alımını değerlendirebileceğini söyledi.

F-16 alımını değerlendirebileceğini söyleyen İbrahim Kalın, Türkiye’nin ABD’den savaş jeti talebiyle ilgili, ‘’Birinci tercihimiz, hakkımız olan F-35’leri almaktır. ABD ile bu kriz aşılırsa Türkiye tekrar programa girer, oradaki F-35’lerimizi alırız; çözülmezse alternatif arayışlarımıza devam ederiz” dedi. Kalın, F-16 talebiyle ilgili olarak da “Ödediğimiz para karşılığında mevcut F-16 filomuzun genişletilmesi, alınması ve elimizdeki F-16’ların modernizasyonu bir alternatif olarak değerlendirilebilir” açıklamasında bulundu.

İbrahim Kalın, Milliyet gazetesinden Aslıhan Altay Karataş ile söyleşisinde, “Türkiye’nin F-35 programından çıkartılması tamamen hukuk dışı ve haksız bir uygulama. Sadece Türkiye açısından değil, F-35 programı açısından da yanlış ve maliyetli bir karar. Umarım bu hatadan en kısa zamanda geri dönerler, ama geri dönmemeleri halinde bizim o projeye 1.4 milyar dolar ödediğimiz bir bütçe var” dedi.

Kalın: “Türkiye’ye uygulanan açık ya da örtülü ambargolar artık eski etkisine sahip değil. Birileri bu yollarla Türkiye’yi cezalandırmak gibi bir düşünce içindeyse bunun beyhude bir fikir ve abesle iştigal olduğunu onlara hatırlatmak gerekir. Ödediğimiz para karşılığında mevcut F-16 filomuzun genişletilmesi alınması ve elimizdeki F-16’ların modernizasyonu bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Mesele daha yeni şekilleniyor. Şartları gördükten sonra ihtiyaçlarımız çerçevesinde nihai bir karar verilir. F-35 tabii ki önemli bir teknoloji ve bizim birinci tercihimiz, hakkımız olan F-35’leri almaktır. Fakat yaptırımlardan dolayı savaş uçakları filomuzu güçlendirme projesinden vazgeçecek değiliz. ABD ile bu kriz aşılırsa Türkiye tekrar programa girer, oradaki F-35’lerimizi alırız; çözülmezse ve sorun bir müddet daha böyle kalırsa, biz de alternatif arayışlarımıza devam ederiz.” açıklamasında bulundu.