Cumhur İttifakı’nda seçim kanunu çatlağı: Evet demeyeceğim

30 Mart 2022 Çarşamba

Cumhur İttifakı’nda seçim kanunu çatlağı: Evet demeyeceğim

BBP lideri Mustafa Destici, Meclis’te görüşmeleri süren AKP ve MHP’nin seçim kanunu yasasına ‘evet demeyeceğini’ açıkladı. Destici dün de KDV indirimlerini eleştirmiş, “Bunlar kalıcı çözüm müdür? Değildir” demişti.

Cumhur İttifakı’nda bir konu üzerinde daha çatlak oluştu. Kocaeli Ticaret Odası’nı ziyaret eden BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Meclis’te görüşülmeye devam eden AKP ve MHP’nin sunduğu seçim kanunu yasasına ‘evet demeyeceğini’ açıkladı.

Kocaeli Gazetesi’nin haberine göre, ziyarette seçim kanunu hakkında konuşan Destici, “Biz hükümet üyesi değiliz ama Cumhur İttifakı ortağıyız. Mesela Meclis’e seçim kanunu yasası sunuldu. Görüşmeye başlandı. Biz de bunu parti heyeti olarak konuştuk. Fakat bizim istediğimiz gibi yasa çıkmadı” dedi.

Cumhur İttifakı’nda KDV çatlağı

‘EVET DEMEYECEĞİM’

“Biz baraj sıfır olsun ya da yüzde 3 olsun dedik. Hazine yardımı kaldırılsın ya da adil dağıtılsın ya da seçimlerde ön seçim muhakkak uygulansın. Partilerin liderlerinin iki dudağından çıkmasın diye bunları öncelemiştik. Neticede 3 partili bir ittifak. İki parti bir noktada anlaşınca üçüncü olan biz ittifakın dışına çıkacak değiliz” diyen Destici, şöyle devam etti:

“Ha ne yapacağım; diyelim ki bana sordular. Ben evet vermeyeceğim ama çıkıp ittifak hassasiyeti olduğu için söylediklerimin dışında daha fazla şey söylersem bu istismar edilir. Doğru da olmaz. En azından 10’dan 7’ye düşmesi kazançtır ama sıfır olmadı diye Cumhur İttifakı’nı bozacak değiliz. Büyük Birlik Partisi ne Meclis’te ne de kamuoyunda yanlış olan hiçbir şeye sessiz kalmamıştır.

Biz kendimize göre milletin istikbalini önceleyerek bireysel hiçbir teklife evet demedik. İnfaz yasasında evet demedik. Kişinin kişiye olan suçunu devlet affedemez. Devletin af yetkisi olmamalı. Bizim hassasiyetimiz bu. Bugün Ukrayna’nın başına gelenlerin yarın bizim başımıza gelmeyeceğini garantisi yok.”

Seçim kanunu teklifi komisyondan geçti

KDV İNDİRİMLERİNİ DE ELEŞTİRMİŞTİ

Destici, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı KDV indirimlerini eleştirmiş ve  “Bunlar kalıcı çözüm müdür? Değildir. Kalıcı çözüm, enflasyonun aşağı düşürülmesi, faizlerin aşağı düşürülmesi ve TL’nin yabancı paranın karşısında değer kazanmasıyla işler rayına girer” demişti.

Meclis’te gece yarısı tansiyon yükseldi! MHP’li vekiller CHP sıralarına yürüdü

Benzer Haberler