Cumartesi Anneleri 757’inci kez adalet istedi

28 Eylül 2019 Cumartesi

Cumartesi Anneleri 757’inci kez adalet istedi

Cumartesi anneleri, gözaltına alındıktan sonra kaybedilen yakınlarını aramak için 757. kez bir araya geldi.  HDP milletvekilleri Ahmet Şık, Oya Ersoy, Ömer Öcalan, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve kayıp yakınlarının katıldığı 757’inci haftada 18 Eylül 1980 gözaltına alındıktan sonra işkence ile öldürülen Hüseyin Morsümbül için adalet istendi.

Gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun’un okuduğu basın açıklamasında, Morsümbül’ün Bingöl’deki evinden gözaltına alındıktan sonra katledilişine dikkat çekti.

’12 EYLÜL DARBESİNİN TÜM AKTÖRLERİ SORUMLUDUR’

Tosun, basın açıklamasında şunları kaydetti:

“Yıllardır söylüyoruz, söylemeye devam edeceğiz: Hüseyin Morsümbül’ün kaybedilmesinden başta dönemin Bingöl İl Merkez Jandarma Bölük Komutanı Durmuş Çoşkun Kıvrak ve Bingöl İl Alay Komutanı Beşir Akın sorumludur. Hüseyin Morsümbül’ün kaybedilmesinden olayın gerçekleştiği dönemde Bingöl Jandarma Komutanlığında görev yapan amir ve personeller sorumludur. Hüseyin Morsümbül’ün kaybedilmesinden 12 Eylül Darbesinin tüm aktörleri sorumludur” ifadelerini kullandı.İHD gözaltında kayıplara karşı komisyonun adalet arayışını sürdürdüğünü ifade eden Tosun “Morsümbül 36 yıl oğluna ulaşmak için mücadele etti. Vasiyeti üzerine mezar taşında ‘yıllarca Galatasaray’a oğlum Hüseyin ile buluşmanın hayaliyle geldim. Bizi söküp atmak istediler, copladılar, yerlerde sürükleyip gözaltına aldılar, vazgeçmedi’ yazıldı.Arkadaşımız Fatma Morsümbül’ün bıraktığı yerden gözaltında kaybedilen oğlunun akıbetinin açıklanmasını istiyoruz. Hüseyin Morsümbül’ü kaybedenlerin adil bir yargı önünde hesap vermesini istiyoruz.”

Benzer Haberler