Çukurda elleri bağlı bulunan Eymen bebeğin istismara uğradığı görüntüler dosyaya girdi

18 Nisan 2022 Pazartesi

Çukurda elleri bağlı bulunan Eymen bebeğin istismara uğradığı görüntüler dosyaya girdi

BETÜL ALANUR ÇELEBİ / TELE1-ÖZEL

İzmir’de bir çukurda elleri bağlı şekilde ölü bulunan Eymen bebeğin istismara uğradığı görüntülerin yer aldığı telefonun incelemesi sona erdi.

İzmir’in Bornova ilçesinde, 5 yaşındaki Eymen Sadık Durak’ın tandır çukurunda cansız bedeninin bulunmasıyla ilgili anne Mine Durak ve erkek arkadaşı Serkan Elçetin’e verilen ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezaları, istinaf mahkemesince bozuldu. Elçetin’in cep telefonunun açılmasına ve Durak’ın cezai ehliyeti için yeniden rapor alınmasının hükmedilmesi üzerine Elçetin’in telefonu incelemeye alındı. İncelenen telefonda Eymen bebeğin istismara uğradığı görüntüler ortaya çıktı.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri, eşi ölen Mine Durak’ın oğlu Eymen Sadık Durak’a iyi bakmadığı ve şiddet uyguladığı ihbarı üzerine, 2019’un Eylül ayında inceleme başlattı. Polis, uzun süre eve gelmeyen Mine Durak’ı yakınlarının yanında buldu, küçük Eymen’e ise ulaşamadı.

ELLERİ VE AYAKLARI BAĞLI BULUNDU

Polise çelişkili ifade veren Durak, oğlunun erkek arkadaşı tarafından dövülerek öldürüldüğünü öne sürdü. Durak’ın gösterdiği yerde arama yapan polis, ağzı tuğlayla kapatılmış tandır çukurundaki poşette, Eymen’in elleri ve ayakları bağlı cansız bedenini buldu.

Eymen’in cesedi, otopsi ve DNA testi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Polis ekipleri, Mine Durak ile sevgilisi Serkan Elçetin ve onun erkek kardeşi E.E.’yi gözaltına aldı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Durak ve Elçetin, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı, E.E. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

SANIK AVUKATLARI CEZAYI FAZLA BULDU

İzmir 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen yıl Temmuz ayında görülen davanın karar duruşmasında sanıklardan Mine Durak’a, ‘nitelikli kasten öldürme’ ve ‘eziyet’ suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu ve 7 yıl hapis, Serkan Elçetin’e de yine aynı suçlardan ağırlaştırılmış ömür boyu ve 6 yıl hapis cezası verildi. Sanık avukatları, cezayı fazla bulurken, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları ise cezaların az olduğu gerekçesiyle karara itiraz etti.

TELEFON İNCELEMESİ TAMAMLANDI

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi, yerel mahkemede yapılan yargılamada; sanık Serkan Elçetin’in cep telefonunun kilitli olması nedeniyle incelenemediği için Jandarma Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı’na gönderilerek bilirkişi incelemesi yapılması gerektiğine karar verdi. Üst mahkeme tarafından yapılan incelemede Elçetin’e ait telefonda 5 yaşındaki Eymen Sadık Durak’ın cinsel istismara uğradığı görüntüler ortaya çıktı. Görüntüler dava dosyasına eklendi.

“BEBEĞİN SATILDIĞINI DÜŞÜNÜYORDUK”

TELE1’e konuşan Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) avukatlarından Yeşim Aydın şunları ifade etti: “Annesinin sevgilisi tarafından öldürülen çocuk. Anne ve sevgilisi kasten öldürme suçundan ceza aldı. Telefon bir türlü açılmamıştı. Nasıl bir kelime bulunur bilmiyorum, bebeğin satıldığını düşünüyorduk. Telefon açıldı, çocuğun istismar edildiğine dair görüntüler ortaya çıktı. Dosya bilirkişiye gitti, duruşma 24 Haziran’da görülecek. Sanıklar ‘nitelikli kasten öldürme’ ve ‘eziyet’ suçlarından ceza almışlardı fakat telefon açılmadığı için ‘cinsel istismar’dan bir ceza almamışlardı. Ceza alması için çabalayacağız.”

Eymen Durak’ın davası sil baştan

Benzer Haberler