Credit Suisse’i konuşarak batran Al Khudairy istifa etti!

Yayın tarihi: 27 Mart 2023 Pazartesi 6:18 pm - Güncelleme: 27 Mart 2023 Pazartesi 6:18 pm

Yaptığı açıklamalarla Credit Suisse’in hisselerinde tarihi çöküş yaşanmasına ve batmasına neden olan Suudi Ulusal Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ammar Al Khudairy istifa etti.

Credit Suisse’te krizin başrolündeki isim Suudi Ulusal Bankası Başkanı Ammar Al Khudairy görevinden istifa etti. Khudairy 16 Mart’ta verdiği bir demeçte Credit Suisse’e daha fazla destek vermeyeceklerini belirtmişti. Bu açıklamayla birlikte başlayan panik satışlar Avrupa’da risk algısının had safhaya çıkmasına sebep olmuştu.

CNBC’ye konuşan Khudairy, “İsviçre Merkez Bankası’nın ifadelerine bakılırsa her şey yolunda. Bankanın daha fazla sermayeye ihtiyaç duymayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Credit Suisse’te yüzde 9,9 payı bulunan Suudi Ulusal Bankası’nın en tepe isminden gelen bu açıklama sonrası Credit Suisse kaynaklı kriz derinleşmişti.

UBS ve Credit Suisse’e ‘Rusya’ soruşturması! ABD ifadeye çağırdı

TARİHİ BİRLEŞME

İsviçre’nin köklü bankası Credit Suisse’te yaşanan kriz dolayısıyla İsviçre Merkez Bankası da devreye girmiş ve bankaya 54 milyar dolarlık kredi hattı açmıştı.

Krizde devam eden süreçte bir diğer köklü banka UBS devreye girmiş ve tarihi satın almayla Credit Suisse’i devralmayı kabul etmişti.

UBS’in rakibini almak için 3 milyar İsviçre Frangı (3,3 milyar dolar) ödeme yapacağı belirtilmişti.

İsviçre Merkez Bankası anlaşma kapsamında UBS’e 100 milyar franklık likidite hattı sağlamayı kabul etti. İsviçre hükümeti de UBS’e devralım kaynaklı potansiyel zararlar için 9 milyar frank garanti sağlanacağını duyurdu. İsviçre bankacılık otoritesi Finma anlaşma sonrası 16 milyar franklık riskli Credit Suisse tahvilinin değersiz olacağını duyurdu.