Covid hastaları için karantina süresi neden değişti?

Yayın tarihi: 14 Ocak 2022 Cuma 10:56 am - Güncelleme: 14 Ocak 2022 Cuma 10:57 am

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada karantina süresinin 7 güne indirildiğini duyurdu. Koca ayrıca, aşısı tam olan temaslılara karantina uygulanmayacağı belirterek; semptom göstermeyen kişilere PCR testi yapılmayacağını açıkladı. PCR testi ve karantina sürelerindeki değişimin nedenini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal anlattı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal, koronavirüsün son varyantı Omicron yayılmaya devam ederken, temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunun kaldırılması ve izolasyon süresinin azalması hakkında konuştu. Ünal, PCR’ların artık yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacak olmasına yönelik, “Aşı sayesinde, virüsün ağır hastalığa dönüşmesinin yavaş olduğu bir dönemdeyiz. Bu şartlar altında PCR testinin neye mal olduğu, ne kadar yapılabilir olduğunu doğru değerlendirmek gerek. PCR maliyeti yüksek bir testtir. Uygulayacak yetişmiş personel, ekipman ve özellikleri geniş KİT’ler gerekir. Vaka sayılarının böylesi hızla arttığı bir dönemde, bir süre sonra lojistik sıkıntı olabilir. O nedenle eldeki PCR testlerini daha doğru yerlere yönlendirmek zorundasınız” dedi.

KARANTİNA SÜRESİ NEDEN DÜŞTÜ?

Ünal, pozitif vakaların 7 günü tamamladıktan sonra izolasyondan çıkabileceğine yönelik karara ilişkin ise şu açıklamayı yaptı:

“PCR testi genetik koda bakar. Bu genetik kodu inaktif yani ölmüş, hastalık yaratma şansı olmayan virüs parçalarından bile elde etmek mümkündür. Yani ‘PCR pozitif’ demek o virüs illa bulaştırıcı ya da hastalık oluşturur durumda demek değildir. Virüsün canlı, aktif olup olmadığı nasıl anlayacağız? Bunun için de virüs kültürü yapmak gerekir. Ancak virüs kültürleri sadece araştırmalarda yapılır çünkü zahmetli, pahalı, özel laboratuvar donanımı, yüksek biyogüvenlik önlemleri gerektiren bir yöntem. İşte böyle bir araştırma yapıldı ve sonuçları da The New England Journal of Medicine’da yayınlandı. Araştırmanın sonucuna göre; kültür ile virüs üretme süresi, hastane yatışı gerekmeyen hafif vakada 7, ağır vakalarda 12 gün ile sınırlı. Yani 7 gün sonunda virüs çoğalmıyor, bulaşma yeteneği kalmıyor. Karantina süresinin kısaltılması bu araştırmaya dayanıyor”

Karantina süresi 7 güne indirildi!