Covid-19’un ‘süper varyantı’ Avrupa’da! Türkiye detayı

26 Kasım 2021 Cuma

Covid-19’un ‘süper varyantı’ Avrupa’da! Türkiye detayı

Belçika, yurtdışından dönen bir vatandaşında Covid-19’un yeni Güney Afrika varyantının tespit edildiğini duyurdu. Bu yeni varyantın Avrupa’da görülen ilk vakası.

Belçika yerel medyasında yer alan haberlere göre, Belçika’da gün içinde B.1.1.529 varyantı olması şüphesiyle iki kişinin Covid-19 testi sonuçları analiz edildi.

Bu kişilerden birinin sonucunun virüsün “delta” varyantı, diğerinin sonucunun ise “süper varyant” olarak bilinen tür olduğu ortaya çıktı.

TÜRKİYE ÜZERİNDEN SEYAHAT ETMİŞ

Hastanın aşısız yetişkin bir kadın olduğu ve semptomların Mısır’dan Türkiye üzerinden Belçika’ya seyahat ettikten 11 gün sonra başladığı kaydedildi. Hastanın ayrıca Afrika’nın güneyi ile bağlantısının olmadığını belirttiği ifade edildi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, İngiltere’nin ardından bugün Afrika’nın güneyinden uçuşların durdurulduğunu bildirmişti. Belçika da AB’nin kararı üzerine söz konusu uygulamayı başlatmıştı.

YENİ VARYANT ‘B.1.1.529’ HAKKINDA NE BİLİNİYOR?

Güney Afrika Cumhuriyeti ile Botsvana’da rastlanan ve B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni varyantı, küresel düzeyde endişeye neden oldu. Güney Afrika ve Botsvana’da 9 kişide görülen B.1.1.529, “süper varyant” olarak nitelendiriliyor ve 32 mutasyona sahip olduğu biliniyor.

Şimdilik düşük görülme sıklığına sahip bu varyanta karşı mevcut aşıların etkili olup olmadığına ilişkin araştırmalar sürüyor. Türkiye, yeni varyant henüz tespit edilmeden önce 15 Kasım’dan itibaren Güney Afrika’ya uçuşları durdurmuştu.

 

Benzer Haberler