Covid-19 tedavisinde yeni umut; “İkinci dalgada binlerce hayat kurtaracaktır”

29 Eylül 2020 Salı

Covid-19 tedavisinde yeni umut; “İkinci dalgada binlerce hayat kurtaracaktır”

Dünyayı etkisine alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle ölü ve vaka sayısı her geçen gün artarken araştırmacılar, D vitaminin eksikliğini önlemenin Covid-19’dan ölümleri yarı yarıya azaltabileceğini keşfetti.

ABD ve İspanya’da yapılan iki çalışmada, şiddetli yeni tip koronavirüs vakaları ile D vitamini eksikliği arasında güçlü bir ilişki olduğu ortaya çıkarıldı. D vitamini ve Covid-19 ilişkisi ile ilgili İspanya’da yapılan dünyanın ilk kontrollü araştırmasının sonuçları medRxiv adlı bilimsel dergide yayımlandı.

D VİTAMİNİ ALMAYANLARIN YARISI YOĞUN BAKIMA KALDIRILDI

NTV’de yer alan habere göre, Reina Sofia Üniversite Hastanesi’nde yapılan çalışmaya yeni tip koronavirüsten 76 hasta katıldı. Bu hastaların 50’sine D vitamini verildi. D vitamini verilmeyen hastaların yarısı bir süre sonra şiddetli semptomlar nedeniyle yoğun bakıma alındı. Diğer taraftan, D vitamini takviyesi alan yalnızca bir hasta yoğun bakıma kaldırıldı.

YOĞUN BAKIMA İHTİYAÇ OLASILIĞI 25 KAT AZALDI

Sonuçlarda, D vitamini kullanımının, bir hastanın yoğun bakıma ihtiyaç duyma riskini 25 kat azalttığı görüldü. Çalışmada yer alan D vitamini almayan iki hasta ise hayatını kaybetti.

COVİD-19’DAN ÖLÜM ORANI YARI YARIYA DÜŞEBİLİR

Mayıs ayında başlayan diğer çalışmanın yazarlarından olan ABD’deki Northwestern Üniversitesi’nden Vadim Backman, “Analizlerimiz sağlıklı D vitamini seviyelerinin Covid-19’dan ölüm oranını yarı yarıya azaltabileceğini gösteriyor” ifadesini kullandı.

“RİSK GRUBUNDAKİ İNSANLARA ÜCRETSİZ D VİTAMİNİ TAKVİYESİ SAĞLANMALI”

D vitamini normal bir diyetle elde edilemiyor, sadece güneşe maruz kalınca sentezleniyor. Araştırmacılar, henüz etkili bir aşı ve ilacın bulunmadığı Covid-19 karşı, halkın D vitamini seviyelerini yükseltmenin ikinci dalgada kayıpları azaltacağını vurgulayarak, hükûmetlere iki yol tavsiye etti. D vitaminin ucuz, etkili ve güvenli bir yol olduğunu belirten uzmanlar, hükûmetlerin risk grubundaki insanlara ücretsiz takviye vermesi gerektiğini ve bunun maliyetinin karantinaların getirdiği ekonomik kayıpların yanında yok denecek kadar az olduğunu açıkladı.

İSKANDİNAV YOLU

Diğer bir yol ise, İskandinavların yaptığı gibi yiyecekleri ekmek, un ve süt de dahil olmak üzere D vitamini ile zenginleştirmek. Bilim insanlarına göre ideal yaklaşım, halk sağlığı eğitimi kampanyasıyla birlikte her iki seçeneği de aynı anda sağlamak olmalı.

“İKİNCİ DALGADA BİNLERCE HAYAT KURTARILABİLİR”

İspanya çalışmasının yazarları, “D vitamini takviyesinin Covid-19’dan ölüm oranını azaltmaya yardımcı olacağını düşünmek için iyi nedenlerimiz var ve bunun diğer akut solunum yolları hastalıkları ile birlikte Covid-19’un insidansını ve şiddetini azaltabileceğini biliyoruz. Hastaneler halihazırda kış aylarında gripten kaynaklanan yoğunlukla karşı karşıya olduğu için, bu baskıyı azaltmanın herhangi bir yolu kullanılmalı. D vitamini takviyesi, şüphesiz herhangi bir ikinci dalgada binlerce hayat kurtaracaktır. Artık harekete geçmemek için hiçbir sebep yok” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler