Coşkun Sabah: Z kuşağının müzik tercihi yüzünden müziğimiz bitti

1 Kasım 2021 Pazartesi

Coşkun Sabah: Z kuşağının müzik tercihi yüzünden müziğimiz bitti

Sanatçı Coşkun Sabah, müziğinin bittiğini açıklayarak Z Kuşağı’nı hedef aldı. Sabah, “Z kuşağının müzik tercihi yüzünden müziğimiz bitti. Piyasa onların tercihlerine göre müzik yapıyor.” dedi.

Sabah gazetesinden Tuğba Kalçık’a konuşan Sabah,   “Z kuşağının müzik tercihi yüzünden müziğimiz bitti. Piyasa onların tercihlerine göre müzik yapıyor. Bu durum da müziğimizin kalitesini yok etti. Müzik evrenseldir, iyi müziğin sanat değeri dünyanın her yerinde aynıdır. Z kuşağının çok beğendiği bir şarkı, sanatsal derinliği olmadığı için başka bir ülkede aynı beğeni ile karşılanmayabilir. Z kuşağı müziği çözemiyor, özümseyemiyor sadece dans edebileceği müziği dinliyor. Dinledikleri de müzik değil. Müzik; Loreena McKennitt’in ‘Tango to Evora’ gibi besteleridir. Nilüfer, şarkıyı ‘Caddelerde Rüzgar’ olarak seslendirmişti.” düşüncesini dile getirdi.

KADİR TOPBAŞ ÖRNEĞİ VERDİ

“Yeşilköy’de Süryani Kilisesi inşa ediliyor. Bir Süryani olarak neler söylemek istersiniz?” sorusuna Sabah şu yanıtı verdi: “Çok mutluyum. Cumhuriyet tarihinde bir ilk. Çok duygulandım. Cumhurbaşkanımıza minnettarım. Sıfırdan bir kilise hiç yapılmamıştı. Var olanlar restore edilmişti. Sıfırdan yapılması çok önemli ve anlamlı. Yıllardır hiçbir hükümet yapmamıştı, bunu Cumhurbaşkanımız yaptı. Erdoğan’ın azınlıklara ne kadar kıymet verdiğinin de göstergesidir bu! Kilisenin açılışı tüm dünyaya duyurulmalı. Böylece ülkemize yönelik olumsuz propaganda yapanlara cevap da vermiş oluruz. Ben yurt dışına ne zaman gitsem, soruyorlar “Süryani olarak Türkiye’de zorluk gördün mü? Seni engellediler mi?” diye. Cevap çok kısa oluyor: “Ben bu kimliğimle yıllardır müzik yapıyorum, albümlerim milyonlar sattı. “Yani Süryani kimliğimden dolayı hiçbir zaman kimse beni dışlamadı. Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını özümsemiş bir Süryani’yim ve vatanımı çok seviyorum. İyi ki bu topraklarda doğdum. Diyarbakır’da çok güzel yıllarım geçti. Komşularımız bizi hiç dışlamadı, hep el üstünde tuttular. Rahmetli Kadir Topbaş bana “Sizler Türkiye’nin değerisiniz” derdi. Bizlerin bu topraklarda değer olarak görülmesi gurur verici.”

Coşkun Sabah: Hayatımda böyle zam görmedim

Benzer Haberler