Çorlu tren faciası davasının ilk duruşmasına çağrı: 25 canın hesabını birlikte soralım!

1 Temmuz 2019 Pazartesi

Çorlu tren faciası davasının ilk duruşmasına çağrı: 25 canın hesabını birlikte soralım!

8 Temmuz 2018’de 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren faciası davasının ilk duruşması 3 Temmuz Çarşamba günü saat 10.00’da Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Faciada hayatını kaybedenlerin aileleri ”25 canın hesabını birlikte soralım” diyerek durşmaya katılım çağrısında bulundu.

7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren faciası davasının 3 Temmuz Çarşamba günü saat 10.00’da Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek ilk duruşmasına, hayatını kaybeden vatandaşların aileleri duruşmaya katılım çağrısında bulundu. .

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı, faciaya ilişkin yürüttüğü soruşturmada; tren şefi Hüseyin Kahraman, makinistler Halil Altınkaya ve Suat Şahin ile siyasetçiler, bürokratlar, TCDD’nin üst yönetiminde yer alan kişiler için kovuşturmaya yer yok kararı verdi.

Çorlu Cumhuriyet Savcısı Galip Yılmaz Özkurşun tarafından hazırlanan iddianamede, ‘kazanın meydana gelmesinde asli kusurlu’ bulunan TCDD 1’inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14’üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü’nde Demiryolu Bakım Müdürü olarak görev yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği’nde Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği’nde Hat Bakım ve Onarım Memuru olarak görevli Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve geçen mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan, Köprüler Şefi Çetin Yıldırım hakkında ‘taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Çorlu tren katliammı aileleri dosyadaki gizlilik kararının kaldırılması ve tüm sorumluların yargılanması talebiyle 19 Mart’tan bu yana adalet nöbeti tutuyor. Çorlu’da başlayan adalet nöbeti tren güzergahı üzerindeki istasyonlarda devam ediyor.

İlk duruşma 3 Temmuz’da 

İlk duruşma 3 Temmuz’da saat 10.0’da Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Çorlu tren katliamı aileleri duruşmaya katılım çağrısında bulundu.

Benzer Haberler