Çorlu Davası’nda ek bilirkişi de geldi: Menfezler yeterli değil

15 Mart 2021 Pazartesi

Çorlu Davası’nda ek bilirkişi de geldi: Menfezler yeterli değil

Çorlu’da 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasından 3 yıl sonra hazırlanan ek bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı.

Raporda su ve hava geçişini sağlayan menfezlerin yeterli, hidrolik yapıların günümüz mühendislik hizmetine uygun olmadığına yer verildi.

‘’KAZA SONRASI İYİEŞTİRME YAPILMADI’’

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin talebi üzerine altı uzman tarafından 26 Şubat günü hazırlanan ek raporda “Kaza mahallindeki menfezlerin ve boru geçişlerin kapasiteleri, havza debileri için yetersizdir. Ayrıca boru geçişlerin girişleri toprak altında kaldığından çalışmadıkları tespit edilmiştir” denildi. Güzergâhtaki demiryolu hidrolik sanat yapıları ve akarsu yatak düzenlemesinin kaza sonrası iyileştirmeler dahil, günümüz mühendislik hizmetine uygun olmadığı kaydedildi.

ASLİ KUSURLULAR BELİRLENDİ

Demiryolu altyapısı ve sanat yapılarında olağanüstü hava koşulları ile ilgili önlemleri almayan ve meteorolojik durum ile gerekli koordinasyonu sağlamayan TCDD Genel Müdürlüğü Ar-Ge Birimi, Merkez ve 1. Bölge Demiryolu Emniyet ve Risk Yönetimi müdürlüklerinin asli kusurlu olduğu vurgulandı.
Demiryolu altyapısını yenilemelere uygun hale getirmeyenlerin, yeterli yol ve geçit kontrol memuru istihdam etmeyenlerin de asli kusurlu olduğu belirtildi.

Çorlu tren kazasında oğlunu kaybeden Mısra Öz’e para cezası

Benzer Haberler