Çok yüksek riskli bir il için daha yeni kararlar alındı

Yayın tarihi: 5 Nisan 2021 Pazartesi 11:41 pm - Güncelleme: 5 Nisan 2021 Pazartesi 11:41 pm

Koronavirüs salgınında artan vaka sayıları ile birlikte ‘çok yüksek riskli’ iller arasında yer alan Çanakkale’de halk pazarında sebze ve meyve satışlarının diğerleriyle aynı gün yapılmaması, her bir satış tezgahı ile sergi arasında en az 3 metre mesafe olması yönünde karar alındı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni tip koronavirüs salgını risk haritasına göre çok yüksek riskli iller arasında yer alan Çanakkale için yeni tedbir kararları alındı.

Vali İlhami Aktaş başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, pazar yerlerine ilişkin kararlar aldı. Kentte salı ve cuma günleri kurulan halk pazarındaki giyim, oyuncak, züccaciye ve nalburiye gibi ihtiyaç malzemelerinin satışını yapan tezgahların sadece çarşamba günleri, sebze ve meyve satış tezgahlarının da salı ve cuma günleri kurulmasına, sebze ve meyve satışlarının diğerleriyle aynı gün yapılmamasına karar verildi.

3 METRE MESAFE ŞARTI

Pazar yerinde anılan malzemelerin satışını yapacak esnafın her bir satış tezgahı ile sergi arasında en az 3 metre mesafe olması kararı alındı.

Toplantıda alınan diğer kararlar ise şöyle:

“Pazar yerlerinde giysi denemelerinin yapılmamasına, giysi deneme kabinlerinin kaldırılmasına, Covid-19 tedbirleri ile ilgili belediyelerin, il özel idarelerin, kolluk araçlarının ve camilerin anons sistemlerini daha aktif kullanmasına, sokağa çıkma yasağının bulunduğu zamanlarda aktif görevi olmayan kamu personelinin ve muafiyet verilen kişilerin sadece muafiyet konusunu teşkil eden iş, mekan ve zamanlar dışında sokağa çıkmamalarına, açık alanlarda kolluk kuvvetleri tarafından HES kodu sorgulaması yapılmasına, il dışından gelen mukim veya misafirlerin en az 10 gün boyunca geldikleri evde izole olmasına ve ev ziyaretlerinde bulunmamasının duyurulmasına.”

Öte yandan kararlara uymayanlar hakkında “1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu”nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek, konusu suç oluşturan davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.