Çocukları ifşa eden DHA’ya sosyal medyadan tepki yağdı

8 Temmuz 2021 Perşembe

Çocukları ifşa eden DHA’ya sosyal medyadan tepki yağdı

Gaziantep’te Araban Kaymakamlığı tarafından başlatılan ‘Yetim Gülerse Dünya Güler’ isim proje Demirören Haber Ajansı tarafından çocukların fotoğraflarıyla haberleştirildi. Projenin ismi ve çocukları ifşa eden Demirören Haber Ajansı sosyal medyada tepki oldu.

Gaziantep’in Araban ilçesinde kaymakamlık tarafından anneleri ve babaları ölen çocuklar için evlerine, kendileri için özel oda kuruldu. Kaymakamlık tarafından başlatılan ‘Yetim Gülerse Dünya Güler’ projesinin ismi ve çocukların fotoğraflarının Demirören Haber Ajansı tarafından paylaşılması sosyal medyada kısa sürede tepki topladı.

İşte bazı sosyal medya kullanıcılarının tepkileri:

 VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Sosyal medyada tepkilerin artmasının ardından Gaziantep Valiliği’nden de açıklama geldi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Ulusal bir haber ajansı tarafından İlimiz Araban İlçe Kaymakamlığınca hayata geçirilen ‘Yetim Gülerse Dünya Güler Projesi’ kapsamında 8 Temmuz 2021 tarihinde ‘350 yetim ve öksüz çocuğun özel oda hayali gerçekleştirildi’ başlığıyla bir haber çalışması yapılmış ve haberde bazı fotoğraflara yer verilmiştir. Haberin sosyal medya mecralarında yayılmasının ardından bu fotoğraflarda yer alan görüntülerle ilgili yanlış anlaşılmalardan kaynaklanan bazı sosyal medya paylaşımları yapılması ve yanlış bir algı oluşması üzerine açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur. Söz konusu proje kapsamında hayırsever vatandaşlarımızın da desteği ile Araban Kaymakamlığımız tarafından 125 genç ve çocuk odası 350 öksüz, yetim, şehit ailesinden ve dezavantajlı çocuğa (bazı odalar 2-3 kişiliktir) tahsis edilerek kurulumu gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında destek veren hayırseverlerin, yaptıkları bağışlarla gençlerimize nasıl bir genç odası hazırlandığını görmelerinin sağlanması ve gençlerimizin rencide edilmemesi amacıyla Kaymakamlık girişimleri ile örnek odanın sergilendiği bir alan oluşturulmuştur. Haberle birlikte verilen ana fotoğraf, Kaymakamlık projelerinin ve örnek odaların sergilendiği açılış programından çekilmiştir ve fotoğraflarda yer alan genç odası, proje kapsamında dağıtımı gerçekleştirilen genç odalarının birer örneklerinin sergilendiği alana aittir. Dolayısı ile fotoğraflar gençlerin yaşadığı evlerin değil sergi alanının fotoğrafları olduğu için duvarda yazılan yazı proje tanımlaması yapmak amacıyla yazılmış ve duvarda bulunan kamera ise alanın güvenliğinin sağlanması amacıyla yerleştirilmiştir.”

Benzer Haberler