Çocuk parkı soruşturmasında 3 kişiye yedişer buçuk yıl hapis talebi

22 Mart 2021 Pazartesi

İstanbul Küçükçekmece’deki çocuk parkındaki görseller nedeniyle üç kişi hakkında ‘terör örgütü propagandası’ yapmak suçundan yedişer buçuk yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Küçükçekmece’de yenilenen çocuk parkında kullanılan görsellerin terör örgütü sembollerini andırdığı gerekçesiyle başlatılan soruşturma tamamlandı.

Soruşturmada, üç kişi hakkında ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan yedişer buçuk yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. İddianamede, “Sanıkların park içerisine işlenen sembollerin terör örgütü PKK’yı simgelediğini net bir şekilde bildiklerinin yazışma içerikleri ve alınan beyanlardan anlaşıldığı” ifade edildi. İddianamenin kabul edilmesi halinde üç sanık önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

NE OLMUŞTU?

Küçükçekmece Belediyesi 10 Kasım’da tamamlanan Küçükçekmece İstasyon Mahallesi Atatürk Parkı yenileme çalışmalarıyla ilgili resmi sosyal medya hesabından bir duyuruyu, “Çocuklarımız için parklarımızı yeniliyoruz” mesajıyla paylaşmıştı. Ancak sosyal medyada parkta görülen yıldız ve dairenin PKK bayrağını andırdığını iddia eden mesajlar atılmıştı. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı’ndan gelen talimatla Küçükçekmece Kaymakamlığı dün olay yerinde inceleme yaparak, “örgütsel anlam içeren sembollerin kaldırılmasının sağlandığını” duyurmuştu.

Olayla ilgili CHP’li Küçükçekmece Belediyesi’nden yapılan açıklamada konunun manipüle edildiği belirtildi. Belediyenin açıklamasında, “Son günlerde çeşitli mecralarda Belediyemiz ve Belediye Başkanımız Sayın Kemal Çebi’ye yönelik asılsız iddiaların gündeme getirildiğini üzülerek izliyoruz. Küçükçekmece İstasyon Mahallesi’nde yer alan Atatürk Parkı’nı çocuklarımızın daha sağlıklı ve iyi şartlarda bir parka sahip olması için tamamladığımız beş farklı oyun istasyonundan oluşan çalışma belli çevreler tarafından kasıtlı olarak farklı algılanmış, yorumlanmış ve hassasiyeti olan vatandaşlarımız manipüle edilerek kin ve düşmanlığa sevk edilmiştir. Vatandaşlarımızdan gelen talepler sonrasında söz konusu park tasarımları kaldırılmış ve ilgililer hakkında soruşturmalar başlatılmıştır. Tüm süreci Küçükçekmeceliler ve kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşmaya devam edeceğiz. Fakat parktaki uygulamalar üzerinden yapılan bazı manipülatif yorumlar, eleştiri boyutunu aşmış, hakaret seviyesine gelmiş, farklı platformlarda belli bir emirle hazırlandığı açık olan haberlerle birlikte karalama kampanyasına dönüştürülmüştür” denilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise olayla ilgili soruşturma başlatmış, belediye başkan yardımcısı ile park bahçeler müdürü görevden uzaklaştırılmıştı.

Park soruşturmasında belediye başkan yardımcısı ile park ve bahçeler müdürü görevden uzaklaştırıldı

Benzer Haberler