Çocuk istismarı davası 6 Nisan’a ertelendi: Çocuklarımızı her türlü ihmalden korumak zorundayız

12 Ocak 2021 Salı

Çocuk istismarı davası 6 Nisan’a ertelendi: Çocuklarımızı her türlü ihmalden korumak zorundayız

Kocaeli’nde yanında çalışan kadının 14 yaşındaki kızına 4 yıl boyunca istismarda bulunan İ.B.’nin yargılandığı dava 6 Nisan’a ertelendi. Dava çıkışında konuşan “Bizler çocuklarımızı her türlü ihmalden ve istismardan korumak zorundayız” dedi.

Kocaeli’nin Körfez ilçe ilçesinde yaşayan 14 yaşındaki B.A. 2019 yılında annesinin patronu olan İ.B. isimli erkek tarafından defalarca istismara uğradığını anlattı. B.A.’nın anlattıklarının ardından harekete geçen ailesi polise giderek İ.B.’den şikayetçi oldu.

B.A. uzmanlar eşliğinde ifade verirken Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianamede anne H.O.’nun çelişkili ifadeler verdiği belirtilerek, dosya Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Olayla ilgili açılan davaya Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık İ.B., çelişkili ifadeler verdiği için müşteki sanık sıfatıyla yargılanan anne H.O. ve mağdur çocuğun babası E.A. ile avukatlar hazır bulundu.

Duruşmada söz alan baba E.A., şunları söyledi:

“Ben çocuğuma sanığın ceza alacağı yönünde söz verdim. Kızım ile konuştuğumda ne olduğunu sordum. ‘Baba birkaç kez eşofmanımı aşağıya indirmiş olabilir’ dedi. Ben ısrarla sorunca ‘İndirdi baba’ dedi. Sonrasını anlattıramadım. Bana neden söylemediğini sorduğumda korktuğunu söyledi. Psikoloğa götürdüm. Psikolog, üzerine gidersek inkara yöneleceğini söyledi. Dün kızımla tekrar konuştum, ‘Kızım ne istiyorsun? Bu adam ceza alsın mı?’ dedim. Bana, ‘Ben korkuyorum baba. Ceza alsın’ diyerek cevap verdi. Benim amacım kızımın arkasında durduğumu göstermekti. Sonrasında büyük kızım ile konuştuğumda, sanığın adamlarının kızlarımın yaşadığı evin çevresinde gezmeleri sebebiyle evlerini değiştirmek durumunda kaldıklarını öğrendim. Çocuklarım üzerinden eski eşim H.’yi tehdit etmişler. Ben burada açıkça söylüyorum. Yiyorsa beni tehdit etsinler”

SANIK İ.B. BERAATİNİ İSTEDİ: BENİM ALNIM AK

Oto galericilik yapan İ.B. ise ifadesinde, “Ben daha önceki savunmalarımı tekrar ediyorum. Benim alnım ak. Böyle bir olay yaşanmamıştır. Tabii ki cinsel istismarın önünde duralım. Ancak aynı zamanda sadece mağdurun beyanı ile iftira içeren beyanları ile de ceza verilmesin. Birçok benim gibi zengin iş adamı, bu şekilde iftiralara maruz kalıp karşılığında adları çıkmasın diye büyük paralar vermektedirler. Ben para vermeyi kabul etmedim. Alnım ak, beraatimi istiyorum” dedi.

DURUŞMA 6 NİSAN’A ERTELENDİ

Duruşmada söz alan sanık İ.B.’nin avukatları ise, mesajlaşma kayıtlarının telefon fiziki olarak mahkemeye gelmedikçe bir geçerliliği olmadığını savunarak, kayıtları kabul etmediklerini belirtti. Mahkeme heyeti, bahse konu cep telefonunun mahkemeye sunulması için taraflara süre verdi. İ.B. ve H.O.’nun tutuksuz yargılanmalarına devam edilmesine karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 6 Nisan tarihine ertelendi.

“ÇOCUKLARIMIZI KORUMAK ZORUNDAYIZ”

Duruşmanın ardından açıklama yapan Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği Başkanı Saadet Özkan, şunları söyledi:

“Bugün 9 yaşından, 13 yaşına kadar istismara uğrayan çocuğumuz için buradayız. Sanığın, ‘Ben Türkiye’yi satın alacak insanım. Dur hele, bundan sonra ölüm makinesi olacağım. Senin kızının çıplak fotoğrafları var’ şeklindeki yazışmaların içeride şahidi olduk. Bunlar, ülkemizin içine sızmış vatan hainleridir. Bizler çocuklarımızı her türlü ihmalden ve istismardan korumak zorundayız. Bunlar bizim bulunduğumuz yerlerde oto galericisi, kafeci, bakkal, çakkal olarak sızıp çocuklarımıza istismarda bulunmaktalar. Bizler, çocuklarımızı korumak zorundayız”

Benzer Haberler