‘Çocuk işçi’ sayısı 160 milyon oldu

10 Haziran 2021 Perşembe

‘Çocuk işçi’ sayısı 160 milyon oldu

UNICEF, dünyadaki çocuk işçilerin sayısının 160 milyona yükseldiğini raporladı. Sayı, son 20 yılda ilk kez artışa geçti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) raporuna göre dünyadaki çocuk işçilerin sayısı 160 milyona yükseldi. 2020 yılı başında kaydedilen bu sayının dört yıl önceye göre 8 milyon 400 bin daha fazla olduğu belirtiliyor. Korona virüsü pandemisi nedeniyle tablonun arada geçen zamanda daha da ağırlaştığı tahmin ediliyor.

UNICEF ile Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) her dört yılda bir çocuk işçiliğine dair rapor hazırlıyor. Sonuçları bugün kamuoyuna açıklanan yeni raporda yıllardır azalan çocuk işçiliğinin yeniden artışa geçtiği kaydedildi.
Deutsche Welle’nin aktardığı raporlara göre, 2000 ile 2016 arasında dünyadaki çocuk işçi sayısı 94 milyon azaldı. Çocuk işçilerin nüfusa oranı da bu süre içerisinde azaldı. 2020 yılında ise çocuk işçilerin nüfusa oranı 2016 yılındaki seviyeye hemen hemen yakın olarak ölçüldü. Ancak dört yıl içinde nüfus artmış olduğu için çocuk işçi sayısında da nominal bir büyüme söz konusu.

Benzer Haberler