Çocuğunuz bu uygulamayı kullanıyorsa dikkat! İnternette SimSimi tehlikesi

Yayın tarihi: 17 Nisan 2024 Çarşamba 4:59 pm - Güncelleme: 17 Nisan 2024 Çarşamba 5:33 pm

Olanaklarıyla büyük kolaylıklar sağlayan internette kötü amaçlı programlar da her geçen gün çoğalıyor. O uygulamalardan biri olduğu söylenen SimSimi için ailelere uyarı yapıldı. Söz konusu uygulamayı kullanan çocukların pedofili tehlikesine karşı denetlenmesi gerektiği belirtildi.

NTV’de yer alan habere göre, insan hayatına büyük kolaylıklar sağlayan internette çocuklar için tehlike yaratan uygulamalar giderek artıyor. Son zamanlarda sıkça duyulan uygulamanın ismi Simsimi. Daha çok çocukların kullandığı uygulamaya kendisini çocuk gibi gösteren yetişkinlerin de kayıt olduğu ortaya çıktı.

Patenci çocukların tehlikeli yolculuğu kamerada

“Hem yaşı küçük olmasına rağmen yaşını küçük göstererek bu platformu çocuklarımız kullanabiliyor daha da kötüsü yaşı büyük olmasına rağmen kendisini çocuk gibi göstererek yetişkinler özellikle sapkın düşünceler içerisinde olan yetişkinler bu programı kullanabiliyorlar.” diyen Klinik Psikolog Yasemin Meriç Kazdal, “Eğer cinsel içerikli yazışmalar oluyor ise bazı talepler oluyorsa bu kişilerin pedofili olma ihtimali yüksek.” ifadelerini kullandı.

Bu şekilde çocuklarla başlayan sohbet istismar ya da tehdide kadar varabiliyor.

“DEPRESİF BELİRTİLER ORTAYA ÇIKABİLİYOR”

Uzmanlara göre aileler çocukların psikolojilerinde bir değişiklik olup olmadığını yakından takip etmeli. Kazdal bu noktada, “Programı kullanan çocukların ve burada iletişimde olan çocukların stres ve kaygı seviyesinin çok yükselmesine eğer içinden çıkamıyorsa depresif belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor.” uyarısında bulundu. Uzmanlar çocukların telefon ve akıllı saatlerinin denetlenmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: TELE1