‘Çocuğa şiddet’ davasında 3 yıl sonra çıkan karar: 364 Tl

1 Mayıs 2021 Cumartesi

‘Çocuğa şiddet’ davasında 3 yıl sonra çıkan karar: 364 Tl

Batman’da özel bir kreşte üç yaşındaki çocuğu darp eden öğretmenin yargılandığı davadan 3 yıl sonra karar çıktı. Öğretmene verilen 1 yıl hapis cezası para cezasına çevrilirken hükmün açıklanması geri bırakıldı. Öğretmenin sadece mahkeme masraflarını ödemesine karar verildi.

Çocuğu eve geldiğinde vücudunda darp izlerini fark edip, hastaneye giderek darp raporu alan anne Necla Çoşkun, kreş öğretmeninden şikayetçi oldu. Üç yıl önce meydana gelen olayda şikayetin ardından soruşturma başlatan savcılık ardından yaralama suçlaması ile öğretmen hakkında iddianame hazırladı.

HÜKMÜN AÇIKLANMASI ERTELENDİ

Adli tıp raporunda çocukta kalıcı bir şiddet izinin kalmadığı belirtilirken, uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmede ise çocuğun şiddetten psikolojik olarak etkilendiği belirlendi. Yargılama sonunda, öğretmenin suçu sabit görülerek basit yaralamadan 1 yıl hapis cezasına çaptırıldı ancak ceza, paraya dönüştürüldü. Mahkeme hükmün açıklamasını geri bırakarak diğer yandan cezayı 5 yıl erteledi.
Öğretmen, sadece mahkeme masraflarını ve vekalet ücretini ödeyecek.

“ÇOCUK DÖVMENİN CEZASI 364 TL Mİ?”

Anne Necla Coşkun, “Çocuk dövmenin cezası 364 TL mi?” diyerek adaletin sağlanması için karara itirazda bulundu. Darp sonucu çocuğunun artık hayatı eskisi gibi olmayacağını belirten Çoşkun, şunları söyledi:

“Okul servisi çocuğumu akşam eve getirdiği zaman çocuğumu gördüğüm zaman şok oldum. Çocuğumu hemen alıp Batman Bölge Devlet Hastanesi’ne götürüp darp raporu aldım. Daha sonra direk savcılığa suç duyurusunda bulundum. Çocuğumun gözünde şişkinlik, yüzünde çizikler vardı. Karın bölgesinde morluklar vardı. Darp raporunda çocuğun dövüldüğü şiddete maruz kaldığı sonucuna varıldı. Bu şiddetin ardından çocuğum ile ilgili psikiyatri gözetiminde tedavi süreci başlatıldı”

“BAŞKA ÇOCUKLAR BU DURUMU YAŞAMASIN”

“Belki artık çocuğumun hayatı eskisi gibi olmayacaktır. Benim çocuğum darp gördü ama başka çocuklar da darp edilmesin” diyen Coşkun, şöyle devam etti:

“Mahkeme sonuçlandı ve çok düşük bir para cezası ile sonuçlandı. Benim derdim para cezası değil öyle olmuş olsaydı zaten ilk başta ben bunu yapardım. Gerçekten öğretmenin güzel bir ceza almasını istiyorum. Küçük bedenlere dokunulmasın, onlar incitilmesin. Oğlumun birçok gece kalkıp da bana sarılıp ağladığını gördüm. Başka çocuklar bu durumu yaşamasın”

“BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM”

Para cezasının umurunda olmadığını söyleyen anne Necla Coşkun, “Şu an o öğretmen görevi başında ve onun görevden alınmasını istiyorum. Başka da bir şey istemiyorum. Duruşma son buldu biz karara itiraz ettik. Bununla ilgili ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğim. Bu işin peşini bırakmayacağım”

“ÖĞRETMENİN CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUM”

Coşkun, anne ve babaların çocuklarının söylediklerine itibar etmesi gerektiğini vurguladı ve şunları söyledi:

“Çocuklarınız ile konuştuğunuz zaman o gerçek, er ya da geç ortaya çıkıyor. Özel kreşte güvenlik kamerası yoktu. Kreşte güvenlik kamera görüntüsü olsaydı benim çocuğum şiddete maruz kalmazdı. Maalesef güvenlik kamerası yok ve öğretmenin cezası sabit görüldü. Öğretmen hale görevi başında çalışıyor. Öğretmenin çalıştığı kreş aynı hafta içerisinde başka birine devredildi. Kreş de onlara aitti. Dayak atan kişi mağdur değil dayak yiyen biz mağdur olduk. Öğretmenin cezalandırılmasını istiyorum. Çocuklar sakat kalmadan öldürülmeden böyle insanların önünü kesmeleri lazım”

Benzer Haberler